REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalić rezydencję podatkową i opodatkować dochody uzyskane z pracy wykonywanej na terytorium Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane przez obywatela Ukrainy z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwzględnieniem Konwencji między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Czy przeprowadzka żony i dzieci do Polski zmienia status rezydencji podatkowej podatnika zamieszkującego w Republice Malty?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że po zmianie miejsca pobytu rodziny podatnika z Republiki Malty na Polskę, miejscem jego zamieszkania dla celów podatkowych pozostanie w dalszym ciągu Republika Malty. Podatnik będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegał obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kiedy obcokrajowcy mogą skorzystać z ulgi na powrót?

Dyrektor KIS potwierdził, że obcokrajowiec, który przebywał w Polsce przez 5 lat (do 2021 roku) może skorzystać z ulgi na powrót. W przypadku powrotu do kraju i kontynuacji działalności gospodarczej, podatnik ma prawo do ulgi, mimo braku Karty Polaka.

Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki jest opodatkowane PCC?

Organ administracji skarbowej (KIS) wyjaśnia, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez utworzenie nowych udziałów i objęcie ich przez podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

REKLAMA

Czy chorwacka emerytura powinna być opodatkowana w Polsce?

Dyrektor KIS potwierdził, że świadczenie emerytalne, które jest wypłacane przez rząd Republiki Chorwackiej w ramach systemu ubezpieczeń socjalnych, stosownie do art. 18 ust. 2 polsko-chorwackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podlega opodatkowaniu tylko w Chorwacji.

Czy emerytura z Hiszpanii jest opodatkowana w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich położenia.

Czy można skorzystać z ulgi na powrót bez posiadania certyfikatu rezydencji?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli podatnik nie posiada certyfikatu rezydencji, lecz posiada dowody w postaci zeznań podatkowych, aktu notarialnego domu, wyciągów bankowych, historii zatrudnienia oraz potwierdzenia przelewów z wypłat (solarisy) oraz jarografów, dokumentujących miejsce jego zamieszkania dla celów podatkowych w Holandii, to będzie mógł skorzystać z ulgi na powrót.

Czy marynarz pracujący na statku poza terytorium Polski może skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą ulgi abolicyjnej dla osób pracujących poza terytorium lądowym państw, takich jak marynarze. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla osób pracujących na morzu, ponieważ wyjaśnia, kiedy mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej bez stosowania limitu.

REKLAMA

Czy marynarze pracujący na statkach poza terytorium lądowym mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Marynarze pracujący na statkach poza terytorium lądowym mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej - potwierdza Ministerstwo Finansów (MF). Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), nie ma konieczności pracy na jednostce morskiej eksploatowanej w transporcie międzynarodowym, a istotne jest wykonywanie pracy lub usług poza lądem.

Czy świadczenie otrzymywane z Belgii jest opodatkowane w Polsce? Interpretacja KIS

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy opodatkowania świadczenia chorobowego otrzymywanego z Belgii przez osobę mieszkającą w Polsce. Według KIS, stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest nieprawidłowe. Ta interpretacja ma istotne znaczenie dla podatnika, zwalniając go od obowiązku odprowadzania podatku w Polsce. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o tym przypadku i jego implikacjach.

REKLAMA