REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy marynarz pracujący na statku poza terytorium Polski może skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Prom Wawel statek polska polska bandera
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą ulgi abolicyjnej dla osób pracujących poza terytorium lądowym państw, takich jak marynarze. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla osób pracujących na morzu, ponieważ wyjaśnia, kiedy mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej bez stosowania limitu.

Stan faktyczny

Wnioskodawca, posiadający rezydencję podatkową w Polsce, pracuje jako marynarz na pokładzie statku morskiego należącego do przedsiębiorstwa posiadającego faktyczny zarząd w Wielkiej Brytanii. W 2023 r. nie zamierza osiągać na terytorium Polski żadnego innego dochodu. Przy wyliczaniu podatku należnego do zapłaty w Polsce, wnioskodawca chciał skorzystać z ulgi abolicyjnej stosownie do art. 27g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca uważa, że marynarze pracujący na statkach poza terytorium lądowym państw, niezależnie od miejsca i sposobu eksploatowania tych jednostek, mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej w pełnym wymiarze, bez ograniczenia do kwoty 1360 zł. Wnioskodawca twierdzi, że jedynym kryterium jakie marynarz musi spełnić aby móc skorzystać z ulgi abolicyjnej bez ograniczenia kwotowego jest "praca lub wykonywanie usług poza terytorium lądowym państw.

Biorąc pod uwagę dany stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy, zdecydował się on zadać pytanie, czy aby zastosować ulgę abolicyjną na podstawie art. 27g pkt 5 ustawy o podatku dochodowym, czyli bez ograniczenia kwotowego w wysokości 1360 zł, musi pracować na jednostce morskiej czy też statku, który jest eksploatowany w transporcie międzynarodowym?

Stanowisko KIS/MF

KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W swojej interpretacji, organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawca, jako osoba podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i osiągająca dochody z pracy najemnej wykonywanej poza terytorium lądowym państw, ma prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej bez stosowania limitu. KIS podkreślił, że możliwość skorzystania z ulgi nie jest uzależniona od rodzaju statku, na którym świadczona jest praca.

KIS zaznaczył jednak, że interpretacja ta została wydana przy założeniu, że dochody wnioskodawcy będą podlegały opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 lub 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy zwrócił uwagę, że kwestie związane z rodzajem statku i sposobem jego wykorzystywania mogą mieć istotne znaczenie dla ustalenia właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że marynarze pracujący na statkach poza terytorium lądowym państw mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej bez ograniczenia kwotowego. Niezależnie od miejsca i sposobu eksploatowania jednostek, ulga ta jest dostępna w pełnym wymiarze. Kluczowym kryterium jest "praca lub wykonywanie usług poza terytorium lądowym państw".

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.797.2022.2.ENB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA