REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy marynarz pracujący na statku poza terytorium Polski może skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Prom Wawel statek polska polska bandera
Prom Wawel statek polska polska bandera
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą ulgi abolicyjnej dla osób pracujących poza terytorium lądowym państw, takich jak marynarze. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla osób pracujących na morzu, ponieważ wyjaśnia, kiedy mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej bez stosowania limitu.

Stan faktyczny

Wnioskodawca, posiadający rezydencję podatkową w Polsce, pracuje jako marynarz na pokładzie statku morskiego należącego do przedsiębiorstwa posiadającego faktyczny zarząd w Wielkiej Brytanii. W 2023 r. nie zamierza osiągać na terytorium Polski żadnego innego dochodu. Przy wyliczaniu podatku należnego do zapłaty w Polsce, wnioskodawca chciał skorzystać z ulgi abolicyjnej stosownie do art. 27g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca uważa, że marynarze pracujący na statkach poza terytorium lądowym państw, niezależnie od miejsca i sposobu eksploatowania tych jednostek, mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej w pełnym wymiarze, bez ograniczenia do kwoty 1360 zł. Wnioskodawca twierdzi, że jedynym kryterium jakie marynarz musi spełnić aby móc skorzystać z ulgi abolicyjnej bez ograniczenia kwotowego jest "praca lub wykonywanie usług poza terytorium lądowym państw.

Biorąc pod uwagę dany stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy, zdecydował się on zadać pytanie, czy aby zastosować ulgę abolicyjną na podstawie art. 27g pkt 5 ustawy o podatku dochodowym, czyli bez ograniczenia kwotowego w wysokości 1360 zł, musi pracować na jednostce morskiej czy też statku, który jest eksploatowany w transporcie międzynarodowym?

Stanowisko KIS/MF

KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W swojej interpretacji, organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawca, jako osoba podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i osiągająca dochody z pracy najemnej wykonywanej poza terytorium lądowym państw, ma prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej bez stosowania limitu. KIS podkreślił, że możliwość skorzystania z ulgi nie jest uzależniona od rodzaju statku, na którym świadczona jest praca.

KIS zaznaczył jednak, że interpretacja ta została wydana przy założeniu, że dochody wnioskodawcy będą podlegały opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 lub 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy zwrócił uwagę, że kwestie związane z rodzajem statku i sposobem jego wykorzystywania mogą mieć istotne znaczenie dla ustalenia właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że marynarze pracujący na statkach poza terytorium lądowym państw mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej bez ograniczenia kwotowego. Niezależnie od miejsca i sposobu eksploatowania jednostek, ulga ta jest dostępna w pełnym wymiarze. Kluczowym kryterium jest "praca lub wykonywanie usług poza terytorium lądowym państw".

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.797.2022.2.ENB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA