Czy przeprowadzka żony i dzieci do Polski zmienia status rezydencji podatkowej podatnika zamieszkującego w Republice Malty?
REKLAMA
REKLAMA
Przeprowadzka rodziny z Malty do Polski a rezydencja podatkowa
W 2019 r. wnioskodawca wraz ze swoją żoną oraz dziećmi zmienił miejsce stałego zamieszkania z Polski na Republikę Malty. Od tego momentu mężczyzna świadczy pracę na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na rzecz maltańskiego pracodawcy. Obecnie mieszka z żoną i dziećmi w wynajmowanym mieszkaniu, które stanowi ich stałe miejsce zamieszkania. Podatnik legitymuje się maltańskim dowodem tożsamości. Ma prawo jazdy wydane przez maltański urząd a także posiada rachunek bankowy prowadzony w maltańskim banku. Do Polski przyjeżdża sporadycznie, jedynie w celu odwiedzenia rodziny. W perspektywie kilku miesięcy żona wnioskodawcy wraz z dziećmi planują przeprowadzić się z powrotem do Polski. Podatnik w dalszym ciągu będzie mieszkał w Republice Malty i świadczył tam pracę na rzecz maltańskiego pracodawcy. Wnioskodawca będzie przyjeżdżał do Polski w odwiedziny do żony i dzieci, ale jego pobyty w Polsce nie przekroczą łącznie 183 dni w roku. Mężczyzna wraz z żoną są właścicielami domu, w którym zamieszkiwali przed wyjazdem do Republiki Malty, a który obecnie jest wynajmowany. Dodatkowo małżeństwo posiada w Polsce inne mieszkania przeznaczone na wynajem oraz instrumenty finansowe.
REKLAMA
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przeprowadzka żony i dzieci do Polski spowoduje zmianę dotychczasowego statusu rezydencji podatkowej poprzez powstanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce po jego stronie.
Podatnik był zdania, że nawet po przeprowadzce żony i dzieci do Polski, jego centrum interesów gospodarczych nadal będzie znajdować się na Malcie, co jest kluczowym kryterium w ustalaniu rezydencji podatkowej. Twierdził, że przeprowadzka rodziny nie spowoduje zmiany dotychczasowego statusu rezydencji podatkowej poprzez powstanie po jego stronie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce.
Ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że po zmianie miejsca pobytu rodziny z Republiki Malty na Polskę, miejscem zamieszkania wnioskodawcy dla celów podatkowych pozostanie w dalszym ciągu Republika Malty.
REKLAMA
Organ podatkowy w swojej interpretacji odniósł się do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Maltą, wskazując, że na podstawie tej umowy, w okolicznościach, w których obowiązują oba kraje jako miejsce zamieszkania, pierwszeństwo ma to państwo, z którym osoba ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze.
"Zważywszy na okoliczność, że zarówno z Polską, jak i z Republiką Malty łączą Pana ścisłe powiązania osobiste bądź gospodarcze brak jest możliwości przesądzenia, z którym państwem łączą Pana ściślejsze powiązania, tj. w którym państwie od 2021 r. znajdował się Pana ośrodek interesów życiowych. W związku, z czym zastosowanie znajdzie przepis art. 4 ust. 2 lit. b Konwencji, który pierwszeństwo opodatkowania przyznaje państwu, w którym osoba fizyczna zazwyczaj przebywa" - wskazał organ.
W rezultacie, KIS uznała, że wnioskodawca w dalszym ciągu pozostanie rezydentem podatkowym Republiki Malty, ponieważ przebywa tam przez większą część roku, a pobyty w Polsce nie przekraczają i nie przekroczą łącznie 183 dni w roku podatkowym. Z tego powodu, jego ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy tylko dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski.
"Mając na uwadze, że po zmianie miejsca pobytu rodziny na Polskę, pobyty w Polsce nie przekroczą łącznie 183 dni w roku, a tym samym przez większą część roku będzie przebywał Pan w Republice Malty, Pana miejscem zamieszkania dla celów podatkowych ustalonym w oparciu o normy kolizyjne zawarte w art. 4 ust. 2 Konwencji polsko-brytyjskiej jest Republika Malty. Oznacza to, że po przeprowadzce Pana żony i dzieci do Polski, będzie podlegał Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podlegał Pan obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.