REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeprowadzka żony i dzieci do Polski zmienia status rezydencji podatkowej podatnika zamieszkującego w Republice Malty?

Podróż samolot
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że po zmianie miejsca pobytu rodziny podatnika z Republiki Malty na Polskę, miejscem jego zamieszkania dla celów podatkowych pozostanie w dalszym ciągu Republika Malty. Podatnik będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegał obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przeprowadzka rodziny z Malty do Polski a rezydencja podatkowa

W 2019 r. wnioskodawca wraz ze swoją żoną oraz dziećmi zmienił miejsce stałego zamieszkania z Polski na Republikę Malty. Od tego momentu mężczyzna świadczy pracę na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na rzecz maltańskiego pracodawcy. Obecnie mieszka z żoną i dziećmi w wynajmowanym mieszkaniu, które stanowi ich stałe miejsce zamieszkania. Podatnik legitymuje się maltańskim dowodem tożsamości. Ma prawo jazdy wydane przez maltański urząd a także posiada rachunek bankowy prowadzony w maltańskim banku. Do Polski przyjeżdża sporadycznie, jedynie w celu odwiedzenia rodziny. W perspektywie kilku miesięcy żona wnioskodawcy wraz z dziećmi planują przeprowadzić się z powrotem do Polski. Podatnik w dalszym ciągu będzie mieszkał w Republice Malty i świadczył tam pracę na rzecz maltańskiego pracodawcy. Wnioskodawca będzie przyjeżdżał do Polski w odwiedziny do żony i dzieci, ale jego pobyty w Polsce nie przekroczą łącznie 183 dni w roku. Mężczyzna wraz z żoną są właścicielami domu, w którym zamieszkiwali przed wyjazdem do Republiki Malty, a który obecnie jest wynajmowany. Dodatkowo małżeństwo posiada w Polsce inne mieszkania przeznaczone na wynajem oraz instrumenty finansowe.

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przeprowadzka żony i dzieci do Polski spowoduje zmianę dotychczasowego statusu rezydencji podatkowej poprzez powstanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce po jego stronie.

Podatnik był zdania, że nawet po przeprowadzce żony i dzieci do Polski, jego centrum interesów gospodarczych nadal będzie znajdować się na Malcie, co jest kluczowym kryterium w ustalaniu rezydencji podatkowej. Twierdził, że przeprowadzka rodziny nie spowoduje zmiany dotychczasowego statusu rezydencji podatkowej poprzez powstanie po jego stronie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce.

Ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że po zmianie miejsca pobytu rodziny z Republiki Malty na Polskę, miejscem zamieszkania wnioskodawcy dla celów podatkowych pozostanie w dalszym ciągu Republika Malty.

REKLAMA

Organ podatkowy w swojej interpretacji odniósł się do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Maltą, wskazując, że na podstawie tej umowy, w okolicznościach, w których obowiązują oba kraje jako miejsce zamieszkania, pierwszeństwo ma to państwo, z którym osoba ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zważywszy na okoliczność, że zarówno z Polską, jak i z Republiką Malty łączą Pana ścisłe powiązania osobiste bądź gospodarcze brak jest możliwości przesądzenia, z którym państwem łączą Pana ściślejsze powiązania, tj. w którym państwie od 2021 r. znajdował się Pana ośrodek interesów życiowych. W związku, z czym zastosowanie znajdzie przepis art. 4 ust. 2 lit. b Konwencji, który pierwszeństwo opodatkowania przyznaje państwu, w którym osoba fizyczna zazwyczaj przebywa" - wskazał organ.

W rezultacie, KIS uznała, że wnioskodawca w dalszym ciągu pozostanie rezydentem podatkowym Republiki Malty, ponieważ przebywa tam przez większą część roku, a pobyty w Polsce nie przekraczają i nie przekroczą łącznie 183 dni w roku podatkowym. Z tego powodu, jego ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy tylko dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski.

"Mając na uwadze, że po zmianie miejsca pobytu rodziny na Polskę, pobyty w Polsce nie przekroczą łącznie 183 dni w roku, a tym samym przez większą część roku będzie przebywał Pan w Republice Malty, Pana miejscem zamieszkania dla celów podatkowych ustalonym w oparciu o normy kolizyjne zawarte w art. 4 ust. 2 Konwencji polsko-brytyjskiej jest Republika Malty. Oznacza to, że po przeprowadzce Pana żony i dzieci do Polski, będzie podlegał Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podlegał Pan obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.768.2023.3.JK2

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA