REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieodebrane towary można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka nie może zaliczyć strat wynikłych z niewydanego towaru do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ strata nie jest definitywna, nie wynika wyłącznie z okoliczności niezależnych od podatnika, a także nie jest wystarczająco udokumentowana.

Nieodebrany towar a koszt podatkowy 

Wnioskodawcą jest spółka, która zawarła umowę z ukraińskim kontrahentem na wykonanie fasady oraz stolarki aluminiowej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Kontrahent wpłacił zaliczkę, którą spółka uwzględniła w deklaracji VAT-7 z zerową stawką VAT. Spółka wykonała zamówione wyroby, natomiast kontrahent nie odebrał towaru w przewidzianym czasie. Spółka posiada faktury za zakup materiałów użytych do produkcji, dokumentację potwierdzającą nakłady pracy pracowników, takie jak listy płac. Wnioskodawca planuje sporządzenie protokołu potwierdzającego poniesienie straty. Nie można było przewidzieć, że sytuacja na Ukrainie pogorszy się. Spółka próbowała nawiązać kontakt z zamawiającym, jednak bezskutecznie, ponieważ ten prawdopodobnie opuścił Ukrainę i przebywa obecnie w Portugalii.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy może zaliczyć koszty produkcji aluminiowych elementów do kosztów uzyskania przychodów, jeśli kontrahent nie odebrał zamówionego towaru z niezawinionych przyczyn? Wnioskodawca jest zdania, że może zaliczyć koszty wytworzenia aluminiowych elementów do kosztów podatkowych.

KIS: straty z niewydanego towaru nie kwalifikują się jako koszty podatkowe

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było błędne. Organ podatkowy uznał, że spółka nie może zaliczyć poniesionych wydatków na wytworzenie składników do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. KIS wyjaśniła, że koszty podatkowe są definiowane jako wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, o ile nie są wyłączone przez przepisy ustawy. Organ podkreślił, że w kontekście strat w składnikach majątkowych, takie straty mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że spełniają pewne kryteria. Strata powinna być definitywna i wynikać z okoliczności niezależnych od działania podatnika. KIS stwierdziła, że strata musi być prawidłowo udokumentowana, zazwyczaj poprzez sporządzenie protokołu szkód lub likwidacji. W opisanej sytuacji wnioskodawca utracił towar, który został wykonany na zamówienie kontrahenta ukraińskiego, ale nie został odebrany ze względu na sytuację wojenną na Ukrainie. 

Organ podatkowy  uznał, że warunki do uznania tych strat za koszty uzyskania przychodów nie zostały spełnione. Po pierwsze, KIS stwierdziła, że strata nie jest jeszcze definitywna, ponieważ wnioskodawca nadal posiada wyroby w składnikach majątkowych. Po drugie, organ wskazał, że nie ma wystarczającego dowodu na to, że strata wynika z okoliczności niezależnych od działania wnioskodawcy. Ponadto, KIS podkreśliła, że brakuje protokołu szkód lub likwidacji jako dokumentu potwierdzającego stratę.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.188.2022.5.EJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA