REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż przez fundację rodzinną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolniona z opodatkowania CIT?

Pytanie
Pytanie

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że przychód fundacji rodzinnej ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie podlegał opodatkowaniu CIT, ponieważ będzie zwolniony z tego podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Sprzedaż przez fundację rodzinną udziałów w sp. z o.o.

Wnioskodawca, będący przyszłym fundatorem ma zamiar utworzenia fundacji rodzinnej. W ciągu najbliższych 6 miesięcy planuje przekazać do fundacji posiadane udziały w spółce z o.o. Następnie w ciągu kolejnych 3 miesięcy od momentu przekazania tych udziałów, fundacja dokona ich sprzedaży. Środki uzyskane z tego tytułu zostaną przeznaczone na finansowanie dalszej działalności fundacji rodzinnej, zgodnie z jej statutem i celami określonymi w ustawie o fundacji rodzinnej.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy sprzedaż przez fundację rodzinną udziałów w spółce z o.o. będzie zwolniona z opodatkowania CIT.

Przyszły fundator był zdania, że sprzedaż przez fundację rodzinną udziałów w spółce z o.o. będzie zwolniona z opodatkowania CIT. Argumentował, że przychód osiągnięty z ww. tytułu będzie objęty zwolnieniem z opodatkowania stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.

Przychód zwolniony z opodatkowania CIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przychód fundacji rodzinnej ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. nie będzie podlegał opodatkowaniu CIT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o fundacji rodzinnej. Zaznaczył, że stosownie do art. 6 ust 1 pkt 25 ustawy o CIT zwalnia się od podatku fundację rodzinną. Ponadto, podkreślił, że z art. 5 ust. 3 ustawy o fundacji rodzinnej wynika, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na zbywaniu praw wynikających z przystąpienia do spółek handlowych oraz podmiotów o podobnym charakterze mających swoją siedzibę za granicą, nawet jeśli takie prawa, składniki mienia zostały nabyte wyłącznie w celu ich dalszego zbycia. 

„Na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych w tym przepisie podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów, również z nich występować, czy zbywać części udziału. Podkreślić należy, że zbywanie udziałów m.in. w spółce z o.o. nie mieści się w zakresie działalności wskazanej w art. 5 ust. 1 pkt 4 ufr. Zatem, zdaniem Organu, sprzedaż udziałów w sp. z o.o. wniesionych do fundacji rodzinnej przez fundatora mieści się w zakresie określonym w art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 6 ust. 7 oraz art. 24r ust. 1 updop” - wskazał organ.

W konkluzji KIS stwierdziła, że przychód fundacji rodzinnej ze sprzedaży udziałów nie będzie podlegał opodatkowaniu CIT, ponieważ przychód ten będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006443717,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-16-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0111-KDIB1-2-4010-577-2023-3-END.html

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA