Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Przychody z odsetek od lokat terminowych a CIT
Fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie określonym w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Do podmiotu należą środki pieniężne w walucie polskiej lub w walutach obcych, które mogą pochodzić z: funduszu założycielskiego wniesionego do fundacji rodzinnej przez fundatorów, otrzymywanych darowizn, spadków, a także z działalności gospodarczej wykonywanej przez fundację rodzinną w zakresie określonym w ww. przepisie. Przy pomocy należących do niej środków pieniężnych fundacja może zakładać (otwierać) rachunki lokat terminowych w bankach w walucie polskiej lub w walutach obcych oraz wnosić ww. środki pieniężne na te rachunki tzn. zakładać lokaty bankowe na podstawie umów rachunku lokaty terminowej z bankiem. W związku z lokowaniem przez fundację rodzinną środków pieniężnych na rachunkach lokat terminowych podmiot może osiągać przychody z tytułu odsetek od tych lokat.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT.
Podmiot argumentował, że przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej, zgodnie z którym fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców tylko w zakresie najmu, dzierżawy oraz udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie.
Zwolnienie z opodatkowania CIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o fundacji rodzinnej. Przywołał art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, zgodnie z którym: „zwalnia się od podatku fundację rodzinną". Wskazał również, że stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców tylko w zakresie szczegółowo określonym w pkt 1-8 tego przepisu.
Następnie organ wyjaśnił, że ocena czy dana „aktywność” fundacji mieści się w katalogu zawartym w art. 5 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o fundacji rodzinnej, należy ocenić, czy można ją uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z tym przepisem: „działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły".
REKLAMA
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że nie można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców lokowania na bankowym rachunku lokaty terminowej środków pieniężnych w walucie polskiej lub w walutach obcych należących do fundacji rodzinnej, a pochodzących z wymienionych we wniosku tytułów, tj. funduszu założycielskiego wniesionego do fundacji rodzinnej przez fundatorów, otrzymanych darowizn, spadków oraz działalności gospodarczej wykonywanej przez fundację rodzinną w zakresie określonym w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.
„Zatem, co do zasady należy się zgodzić z Państwem, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop, jednakże wynika to z innych względów niż wskazane przez Państwa w uzasadnieniu stanowiska” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.