Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?
REKLAMA
REKLAMA
Podmiot zwolniony od VAT a odzyskanie podatku
Fundacja nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT – jest podatnikiem podatku VAT zwolnionym podmiotowo. W ostatnim czasie realizowała projekt związany z zakupem nowoczesnego wyposażenia służącego potrzebom prowadzonej przez siebie nowoczesnej działalności kulturalnej. Zakupione towary i usługi, zgodnie z planem projektu, mają być wykorzystane wyłącznie w ramach działalności zwolnionej od podatku VAT. Nie przewiduje się, aby były one udostępniane w sposób odpłatny, co oznacza, że fundacja nie osiągnie z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.
REKLAMA
W związku z tym fundacja zdecydowała się potwierdzić swoje założenia dotyczące braku możliwości odzyskania podatku VAT w zakresie realizowanego projektu. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, skierowała do organu podatkowego zapytanie, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.
Brak możliwości odzyskania podatku VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Wyjaśnił, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 tej ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Ponadto art. 88 ust. 4 ww. ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT.
Następnie organ zauważył, że w przedmiotowej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostały spełnione, ponieważ towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu będą wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT, co więcej fundacja nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, gdyż jej sprzedaż korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
W konkluzji, KIS stwierdziła, że podmiot nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji opisanego projektu. Tym samym, nie przysługuje mu z tego tytułu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT. Jednakże organ podkreślił, że w przypadku, gdy fundacja zacznie wykonywać czynności opodatkowane podatkiem VAT, uzyska możliwość częściowego lub całkowitego odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowanym projektem.
„Podsumowując, stwierdzam, że nie mają Państwo – jako podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy – możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w zakresie realizowanego projektu” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.