Czy miasto może odliczyć VAT od wydatków związanych z realizacją zadania finansowanego przez dotację i pożyczkę?
REKLAMA
REKLAMA
- VAT od wydatków związanych z realizacją zadania finansowanego przez dotację i pożyczkę
- Miasto nie będzie mogło skorzystać z odliczenia VAT
- Podsumowanie
VAT od wydatków związanych z realizacją zadania finansowanego przez dotację i pożyczkę
Wniosek o interpretację praw pochodził od Miasta ..., które jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Miasto zamierzało złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ..., dotyczący udzielenia dofinansowania w formie dotacji i pożyczki na pokrycie części wkładu własnego przy realizacji zadania już dofinansowanego z Rządowego Funduszu Polski Ład.
REKLAMA
Przedmiotem wniosku było ustalenie, czy przy realizacji tego zadania będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia.
Miasto nie będzie mogło skorzystać z odliczenia VAT
REKLAMA
Według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), Miasto jako podmiot realizujący to zadanie nie będzie mogło obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. KIS powołało się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
W tym przypadku realizacja przedsięwzięcia jest związana z działalnością statutową Miasta, która obejmuje m.in. ochronę środowiska i przyrody oraz edukację publiczną. Zdaniem KIS, Miasto nie będzie mogło odliczyć VAT naliczonego, ponieważ nie występuje w roli podatnika VAT w tym zakresie. Zgodnie z art. 86 ust. 6 ustawy o VAT, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy nie są uznawane za podatników w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Podsumowanie
Wynika z powyższej interpretacji, że Miasto ... nie będzie mogło odliczyć VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją tego zadania. Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla Miasta, które nie będzie mogło skorzystać z odliczenia VAT w ramach tego przedsięwzięcia, jak i dla organów administracji skarbowej, które mogą stosować to stanowisko przy ocenie odliczania VAT przez inne podmioty realizujące podobne zadania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.