REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odzyskać VAT z inwestycji drogowej w ramach PROW?

Czy gmina może odzyskać VAT z inwestycji drogowej w ramach PROW?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji drogowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że gmina nie będzie mogła odzyskać naliczonego podatku VAT związanego z tym projektem. Wynika to z faktu, że inwestycja ta jest objęta zadaniami własnymi gminy, które nie podlegają opodatkowaniu VAT.

VAT z inwestycji drogowej w ramach PROW

Gmina (...) złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie pomocy dla operacji typu „(...)” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach wniosku, Gmina planuje przeprowadzenie inwestycji polegającej na budowie jezdni o nawierzchni bitumicznej dwuwarstwowej oraz spadkach poprzecznych, mającej na celu zwiększenie przepustowości drogi, zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom drogi oraz poprawę walorów estetycznych pasa drogowego.

REKLAMA

W związku z tym, Gmina zapytała, czy będzie miała możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT w całości lub części zarówno w trakcie realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu, ani w okresie trwałości projektu.

Brak prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu

REKLAMA

Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez Krajową Informację Skarbową (KIS) lub Ministerstwo Finansów (MF), w przypadku inwestycji „(...)” prowadzonej przez Gminę nie ma możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT w żadnym z tych okresów. Jest to spowodowane tym, że inwestycja ta jest z zakresu zadań własnych gminy, które nie podlegają opodatkowaniu VAT.

KIS/MF powołało się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności na art. 86 ust. 1 i art. 15 ust. 6, które wykluczają możliwość odzyskania VAT w przypadku inwestycji realizowanych przez gminę w ramach jej własnych zadań.

Podsumowanie

Wynikająca z interpretacji KIS/MF informacja ma duże znaczenie zarówno dla Gminy, która składała wniosek o dofinansowanie inwestycji, jak i dla organów administracji skarbowej. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła odzyskać naliczonego podatku VAT związanej z inwestycją, ani w trakcie jej realizacji, ani po jej zakończeniu, ani w okresie trwałości projektu. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że nie będą musiały rozpatrywać wniosków Gminy dotyczących odzyskania VAT związanej z tą inwestycją, ponieważ jest to wyłączone na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.23.2023.1.DM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA