REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odzyskać VAT z inwestycji drogowej w ramach PROW?

Czy gmina może odzyskać VAT z inwestycji drogowej w ramach PROW?
Czy gmina może odzyskać VAT z inwestycji drogowej w ramach PROW?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji drogowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że gmina nie będzie mogła odzyskać naliczonego podatku VAT związanego z tym projektem. Wynika to z faktu, że inwestycja ta jest objęta zadaniami własnymi gminy, które nie podlegają opodatkowaniu VAT.

VAT z inwestycji drogowej w ramach PROW

Gmina (...) złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie pomocy dla operacji typu „(...)” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach wniosku, Gmina planuje przeprowadzenie inwestycji polegającej na budowie jezdni o nawierzchni bitumicznej dwuwarstwowej oraz spadkach poprzecznych, mającej na celu zwiększenie przepustowości drogi, zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom drogi oraz poprawę walorów estetycznych pasa drogowego.

REKLAMA

W związku z tym, Gmina zapytała, czy będzie miała możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT w całości lub części zarówno w trakcie realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu, ani w okresie trwałości projektu.

Brak prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu

REKLAMA

Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez Krajową Informację Skarbową (KIS) lub Ministerstwo Finansów (MF), w przypadku inwestycji „(...)” prowadzonej przez Gminę nie ma możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT w żadnym z tych okresów. Jest to spowodowane tym, że inwestycja ta jest z zakresu zadań własnych gminy, które nie podlegają opodatkowaniu VAT.

KIS/MF powołało się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności na art. 86 ust. 1 i art. 15 ust. 6, które wykluczają możliwość odzyskania VAT w przypadku inwestycji realizowanych przez gminę w ramach jej własnych zadań.

Podsumowanie

Wynikająca z interpretacji KIS/MF informacja ma duże znaczenie zarówno dla Gminy, która składała wniosek o dofinansowanie inwestycji, jak i dla organów administracji skarbowej. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła odzyskać naliczonego podatku VAT związanej z inwestycją, ani w trakcie jej realizacji, ani po jej zakończeniu, ani w okresie trwałości projektu. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że nie będą musiały rozpatrywać wniosków Gminy dotyczących odzyskania VAT związanej z tą inwestycją, ponieważ jest to wyłączone na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.23.2023.1.DM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA