REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa krematorium. Czy miasto ma prawo do odliczenia VAT?

Czy miasto ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur związanych z budową krematorium?

REKLAMA

REKLAMA

Gmina, będąca czynnym podatnikiem VAT, zwróciła się do Krajowej Izby Skarbowej w celu uzyskania informacji dotyczących możliwości odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych związanych z inwestycją w rozbudowę krematorium. W odpowiedzi KIS stwierdziła, że jeżeli inwestycja ta ma służyć wyłącznie działalności opodatkowanej, Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w całości.

Czy miasto ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur związanych z budową krematorium?

Gmina (dalej: Wnioskodawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina dokonała centralizacji rozliczeń podatku VAT wraz z podległymi jednostkami budżetowymi i obecnie rozlicza się z Urzędem Skarbowym w sposób skonsolidowany. W ramach realizacji swoich zadań, Gmina posiada jednostki budżetowe, takie jak Zarząd Zieleni Miejskiej, który wykonuje zadania związane z utrzymaniem terenów zieleni miejskiej, zarządzaniem cmentarzami komunalnymi, oraz prowadzeniem kompostowni dla odpadów roślinnych.

REKLAMA

Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął realizację inwestycji pod nazwą "(...)", mającej na celu rozbudowę domu przedpogrzebowego na spalarnię - krematorium. Inwestycja ta ma umożliwić świadczenie usług kremacji dla mieszkańców oraz firm, co stanowi działalność komercyjną. Zgodnie z analizą rynku, po uruchomieniu inwestycji można spodziewać się miesięcznego dochodu z tego tytułu w wysokości 56 000,00 zł.

Wnioskodawca zapytał, czy Miasto ma prawo do odliczenia w całości lub w części podatku VAT z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji.

Prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur dotyczących inwestycji

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie Wnioskodawcy, Krajowa Izba Skarbowa (KIS) przywołała przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z tym, KIS stwierdziła, że jeżeli inwestycja, jaką jest budowa krematorium, ma służyć wyłącznie działalności opodatkowanej (usługi związane z przeprowadzeniem kremacji), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w całości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynikająca z interpretacji Krajowej Izby Skarbowej odpowiedź na pytanie Wnioskodawcy jest taka, że Miasto ma prawo do odliczenia w całości podatku VAT z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji pod nazwą "(...)". Oznacza to, że Miasto będzie mogło obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanej z tymi fakturami.

Dla organów administracji skarbowej wynika z interpretacji, że w przypadku inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, takich jak Miasto, które mają charakter działalności opodatkowanej, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w całości, jeżeli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.16.2023.1.ASZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA