REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy stowarzyszenie może odzyskać podatek VAT z importu usług?

Stowarzyszenie nabywa towary lub usługi z zagranicy. Co z VAT?
Stowarzyszenie nabywa towary lub usługi z zagranicy. Co z VAT?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie zwróciło się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem dotyczącym możliwości zwrotu podatku VAT. Stowarzyszenie, będące podmiotem zwolnionym z VAT, nabywa jednak czasami towary lub usługi z zagranicy, co skutkuje koniecznością uiszczenia tego podatku. Artykuł przedstawia stanowisko KIS w tej sprawie.

Stowarzyszenie nabywa towary lub usługi z zagranicy. Co z VAT?

Stowarzyszenie … – Lokalna Grupa Działania jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie i działa na podstawie przepisów ustaw o wspieraniu i rozwoju obszarów wiejskich, prawo o Stowarzyszeniach oraz o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Stowarzyszenie jest podmiotem zwolnionym z podatku VAT, ale czasami nabywa towary lub usługi z zagranicy, co powoduje obowiązek uiszczenia podatku VAT.

REKLAMA

Stowarzyszenie skierowało pytanie do KIS lub MF dotyczące możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT w związku z realizacją operacji własnych. Wnioskodawca oczekiwał odpowiedzi czy może odzyskać uiszczone podatki VAT.

Stowarzyszenie nie ma możliwości odzyskania uiszczonego podatku VAT

REKLAMA

Według KIS lub MF, Stowarzyszenie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT w związku z realizacją operacji własnych. Mimo że Stowarzyszenie jest zarejestrowane jako podatnik VAT zwolniony, może czasami nabywać towary lub usługi z zagranicy, co sprawia, że musi uiszczać podatek VAT. Stowarzyszenie składa deklarację VAT-9M i płaci podatek bez możliwości odzyskania go.

W przypadku Stowarzyszenia, podatek należny z tytułu importu usługi nie staje się podatkiem naliczonym, ponieważ Stowarzyszenie nie jest czynnym podatnikiem VAT. Jedyne co występuje to podatek należny do zapłaty do urzędu skarbowego.

Stanowisko KIS lub MF opiera się na przepisach dotyczących podatku VAT oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Stowarzyszenie … - Lokalna Grupa Działania nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT w związku z realizacją operacji własnych. Mimo że Stowarzyszenie jest zarejestrowane jako podatnik VAT zwolniony, musi uiszczać podatek VAT z tytułu importu usług lub nabywanych towarów. Składając deklarację VAT-9M, Stowarzyszenie płaci podatek bez możliwości odzyskania go.

Dla organów administracji skarbowej wynika z tej interpretacji, że Stowarzyszenie powinno kontynuować składanie deklaracji VAT-9M i terminowe opłacanie podatku VAT zgodnie z przepisami obowiązującymi dla podmiotów zwolnionych z VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.902.2022.1.PRP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA