REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy stowarzyszenie może odzyskać podatek VAT z importu usług?

Stowarzyszenie nabywa towary lub usługi z zagranicy. Co z VAT?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie zwróciło się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem dotyczącym możliwości zwrotu podatku VAT. Stowarzyszenie, będące podmiotem zwolnionym z VAT, nabywa jednak czasami towary lub usługi z zagranicy, co skutkuje koniecznością uiszczenia tego podatku. Artykuł przedstawia stanowisko KIS w tej sprawie.

Stowarzyszenie nabywa towary lub usługi z zagranicy. Co z VAT?

Stowarzyszenie … – Lokalna Grupa Działania jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie i działa na podstawie przepisów ustaw o wspieraniu i rozwoju obszarów wiejskich, prawo o Stowarzyszeniach oraz o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Stowarzyszenie jest podmiotem zwolnionym z podatku VAT, ale czasami nabywa towary lub usługi z zagranicy, co powoduje obowiązek uiszczenia podatku VAT.

REKLAMA

Stowarzyszenie skierowało pytanie do KIS lub MF dotyczące możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT w związku z realizacją operacji własnych. Wnioskodawca oczekiwał odpowiedzi czy może odzyskać uiszczone podatki VAT.

Stowarzyszenie nie ma możliwości odzyskania uiszczonego podatku VAT

REKLAMA

Według KIS lub MF, Stowarzyszenie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT w związku z realizacją operacji własnych. Mimo że Stowarzyszenie jest zarejestrowane jako podatnik VAT zwolniony, może czasami nabywać towary lub usługi z zagranicy, co sprawia, że musi uiszczać podatek VAT. Stowarzyszenie składa deklarację VAT-9M i płaci podatek bez możliwości odzyskania go.

W przypadku Stowarzyszenia, podatek należny z tytułu importu usługi nie staje się podatkiem naliczonym, ponieważ Stowarzyszenie nie jest czynnym podatnikiem VAT. Jedyne co występuje to podatek należny do zapłaty do urzędu skarbowego.

Stanowisko KIS lub MF opiera się na przepisach dotyczących podatku VAT oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Stowarzyszenie … - Lokalna Grupa Działania nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT w związku z realizacją operacji własnych. Mimo że Stowarzyszenie jest zarejestrowane jako podatnik VAT zwolniony, musi uiszczać podatek VAT z tytułu importu usług lub nabywanych towarów. Składając deklarację VAT-9M, Stowarzyszenie płaci podatek bez możliwości odzyskania go.

Dla organów administracji skarbowej wynika z tej interpretacji, że Stowarzyszenie powinno kontynuować składanie deklaracji VAT-9M i terminowe opłacanie podatku VAT zgodnie z przepisami obowiązującymi dla podmiotów zwolnionych z VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.902.2022.1.PRP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA