REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie projektu termomodernizacji budynku. Czy można odliczyć VAT?

Dofinansowanie projektu termomodernizacji budynku. Czy można odliczyć VAT?
Dofinansowanie projektu termomodernizacji budynku. Czy można odliczyć VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Gmina zwróciła się do organów podatkowych z pytaniem dotyczącym możliwości odliczenia podatku VAT w związku z planowaną inwestycją. Chodziło o dofinansowanie projektu termomodernizacji budynku, będącego własnością instytucji kultury. Jednaka jest odpowiedź Krajowej Izby Skarbowej (KIS) w tej sprawie.

Czy gmina może odliczyć VAT i otrzymać zwrot kosztów inwestycji?

Gmina ... wystąpiła do ... z wnioskiem o dofinansowanie w formie dotacji przedsięwzięcia pn. „...”, które polegać będzie na wykonaniu określonych prac. Inwestycja ma zostać zrealizowana przez Gminę ..., ale budynek, który ma zostać poddany termomodernizacji, stanowi własność samorządowej instytucji kultury - ... (dalej zwanym A). Gmina pozyskała od A w użyczenie część nieruchomości zabudowanej w celu przeprowadzenia robót budowlanych i instalacyjnych. Gmina chce zaliczyć koszt podatku VAT planowanej inwestycji do kosztów kwalifikowalnych zadania i otrzymać do nich dofinansowanie. Gmina twierdzi, że nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego VAT ani do zwrotu tego podatku.

REKLAMA

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia ani zwrotu podatku VAT

KIS w odpowiedzi na pytanie Gminy stwierdziła, że Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego VAT ani do zwrotu tego podatku. Powołano się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o samorządzie gminnym, które wykluczają możliwość odliczenia podatku VAT dla organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami. Ponadto, Gmina została uznana za jednostkę samorządu terytorialnego, której zadaniem własnym jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty m.in. w zakresie kultury, co potwierdza, że Gmina nie prowadzi działalności gospodarczej w obiekcie.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organu podatkowego, że Gmina ... nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego VAT ani do zwrotu tego podatku w związku z planowaną inwestycją. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o samorządzie gminnym wykluczają możliwość odliczenia podatku VAT dla organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła odzyskać poniesionego kosztu podatku VAT. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że Gmina nie będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego VAT ani do zwrotu tego podatku w kontekście tej konkretnie planowanej inwestycji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.325.2023.1.WL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA