REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina ma prawo odliczyć VAT związany z projektem budowy budynku rekreacyjnego?

Czy gmina ma prawo odliczyć VAT związany z projektem budowy budynku rekreacyjnego?
Czy gmina ma prawo odliczyć VAT związany z projektem budowy budynku rekreacyjnego?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Oto opinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca możliwości obniżenia podatku należnego przez gminę, w związku z realizacją projektu budowy budynku rekreacyjnego. KIS stwierdza, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług związanych z projektem. W rezultacie gmina będzie musiała pokryć wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem budynku, takie jak energia czy ubezpieczenie, bez możliwości odliczenia podatku.

Budowa budynku rekreacyjnego a VAT

Gmina (...) posiada osobowość prawną i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, składającym miesięczne deklaracje VAT-7. Gmina dokonała centralizacji podatku VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi od 1 stycznia 2017 r. oraz ustaliła odrębne wskaźniki proporcji dla każdej jednostki. Gmina planuje zrealizować projekt budowy budynku rekreacyjnego w miejscowości (...), który będzie finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego, a wartość projektu wynosi 524.497,96 zł. Gmina zwróciła się z pytaniem, czy przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług związanych z realizacją tego projektu.

REKLAMA

Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT

Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej w zaistniałej sytuacji Gminie (...) nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług związanych z realizacją projektu budowy budynku rekreacyjnego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia podatku należnego przysługuje tylko podatnikom, którzy wykorzystują nabyte towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli takich, które generują podatek VAT należny. W tym przypadku nabyte towary i usługi będą wykorzystywane wyłącznie do działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT oraz działalności zwolnionej z VAT.

Podsumowanie

Wynikający ze stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wniosek jest taki, że Gmina (...) nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług związanych z realizacją projektu budowy budynku rekreacyjnego. To oznacza, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego od podatku należnego w ramach tego projektu. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że Gmina będzie musiała samodzielnie ponosić wydatki związane z funkcjonowaniem budynku rekreacyjnego, takie jak koszty energii, wody, ubezpieczenia itp.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.321.2023.2.MK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

    Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

    Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    REKLAMA

    Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

    Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

    Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

    Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

    REKLAMA

    Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

    Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

    REKLAMA