REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy bez dokumentów potwierdzających eksport można zastosować stawkę 0% VAT przy wysyłce towarów poza UE?

Stawka VAT przy wysyłce towarów poza UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzielił odpowiedzi na pytanie dotyczące zastosowania stawki 0% VAT przy eksporcie towarów poza Unię Europejską. Wnioskodawca pytał, czy może skorzystać z tej stawki bez posiadania dokumentów potwierdzających eksport. KIS stwierdził, że dokumenty są niezbędne zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Wnioskodawca jednak nie zgadza się z tą interpretacją i odwołuje się do innych przepisów.

Stawka VAT przy wysyłce towarów poza UE

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej otrzymał zapytanie od wnioskodawcy, który był zainteresowany ustaleniem, czy przy eksporcie towarów poza Unię Europejską, można zastosować stawkę 0% VAT bez konieczności posiadania dokumentów potwierdzających eksport.

REKLAMA

Wnioskodawca wskazał, że ma na myśli sytuację, w której towar został wywieziony poza UE, jednak nie posiada dokumentów, które by to potwierdzały. Zapytanie dotyczyło interpretacji przepisów podatkowych i oczekiwano odpowiedzi od organu skarbowego w tej sprawie.

Zastosowanie stawki 0% VAT jest możliwe jedynie w przypadku posiadania dokumentów potwierdzających eksport towarów poza UE

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział na zapytanie wnioskodawcy, twierdząc, że zastosowanie stawki 0% VAT jest możliwe jedynie w przypadku posiadania dokumentów potwierdzających eksport towarów poza UE, zgodnie z przepisami zawartymi w Artykule 41(11) ustawy o VAT.

Dyrektor wyjaśnił również, że indywidualna interpretacja udzielona wnioskodawcy dotyczy tylko ich konkretnej sprawy i nie ma żadnego wiążącego wpływu na inne przypadki.

Podsumowanie

Wnioskodawca nie zgadza się z stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i twierdzi, że wyrok sądu administracyjnego, który został przytoczony przez organ podatkowy, nie powinien mieć wpływu na rozpatrzenie ich sprawy, ponieważ dotyczy on tylko konkretnego przypadku i nie jest ostateczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioskodawca podkreśla, że wyrok ten dotyczy tylko istniejącej sytuacji faktycznej i prawnej w momencie zdarzenia.

Ponadto, wnioskodawca odwołuje się do przepisów Ordynacji podatkowej, które stanowią, że indywidualne interpretacje nie mają zastosowania, jeśli stosowanie ustalonych praktyk interpretacyjnych, ogólnych interpretacji lub wyjaśnień podatkowych skutkowałoby korzyścią podatkową. Twierdzą, że ich sytuacja podlega tym przepisom.

Wnioskodawca informuje również, że ma prawo złożyć skargę na interpretację organu podatkowego, jeśli uważa, że jest ona sprzeczna z prawem.

Niemniej jednak, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgadza się z stanowiskiem wnioskodawcy i utrzymuje, że ich interpretacja jest błędna.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2020, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.594.2019.2.TK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA