Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT w związku z usuwaniem azbestu?
REKLAMA
REKLAMA
- Usuwanie azbestu a VAT
- Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT
- Podsumowanie
Usuwanie azbestu a VAT
Gmina zarejestrowana jako podatnik VAT złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w celu uzyskania pomocy finansowej na realizację przedsięwzięcia dotyczącego zbierania, transporotu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest. Gmina chciała poznać swoje prawa w zakresie odliczenia podatku VAT naliczonego związanych z realizacją tego zadania.
REKLAMA
Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT
Zdaniem Wnioskodawcy, Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z realizacją zadania pn. „(…)”, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Organ administracji skarbowej w odpowiedzi na pytanie podatnika powołał się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko wtedy, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, wykorzystanie usług związanych z usuwaniem azbestu nie było związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, dlatego nie miała prawa do odliczenia VAT naliczonego.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji organu administracji skarbowej, że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki poniesione w ramach zadania dotyczącego usuwania azbestu. Usługi te nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, dlatego nie przysługuje Gminie prawo do odliczenia podatku naliczonego. Z tą interpretacją musi się liczyć Gmina w trakcie realizacji przedsięwzięcia i uwzględnić to w swoim budżecie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA