Czy zbycie przedsiębiorstwa w drodze aportu wymaga korekt VAT?

REKLAMA
REKLAMA
- Zbycie przedsiębiorstwa w drodze aportu a VAT
- Brak zastosowania przepisów ustawy o VAT do czynności zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu oraz brak obowiązku dokonania korekty
- Podsumowanie
Zbycie przedsiębiorstwa w drodze aportu a VAT
Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem spółki … spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółdzielnia, której adres siedziby jest taki sam jak adres siedziby Spółdzielni, zamierza przekazać całe swoje przedsiębiorstwo na rzecz spółki poprzez wniesienie go jako wkładu niepieniężnego za objęcie nowych udziałów. Spółka będzie kontynuowała działalność wykonywaną dotychczas przez przejęte przedsiębiorstwo. W skład zbywalnego aportem przedsiębiorstwa będą wchodziły m.in. środki trwałe, wyposażenie i należności. Po przekazaniu przedsiębiorstwa, Spółdzielnia zostanie zlikwidowana. W związku z tym, Wnioskodawca zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem, czy w momencie zbywania przedsiębiorstwa nie ma obowiązku dokonywania korekt w odniesieniu do odliczonego wcześniej podatku VAT.
REKLAMA
Brak zastosowania przepisów ustawy o VAT do czynności zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu oraz brak obowiązku dokonania korekty
Zdaniem KIS, czynność zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Zatem w momencie zbycia przedsiębiorstwa, nie ma obowiązku dokonywania korekt w odniesieniu do wcześniej odliczonego podatku VAT od zakupionych materiałów, towarów, wyposażenia lub środków trwałych. KIS oparło swoje stanowisko na indywidualnej interpretacji podatkowej o sygnaturze 0111-KDIB3-2.4012.515.2022.1.SR, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia 17 sierpnia 2022 roku.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji KIS, że czynność zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu nie podlega przepisom ustawy o VAT. Oznacza to, że Wnioskodawca nie musi dokonywać korekt w odniesieniu do wcześniej odliczonego podatku VAT od zakupionych materiałów, towarów, wyposażenia lub środków trwałych. Interpretacja ta jest wiążąca dla organów administracji skarbowej, a także dla Wnioskodawcy, umożliwiając mu kontynuację działalności przedsiębiorstwa po jego zbyciu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA