Czy przekazanie przedsiębiorstwa małżonkowi jest opodatkowane VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Przekazanie całego majątku firmy małżonkowi a VAT
- Zbycie przedsiębiorstwa niepodległa opodatkowaniu podatkiem VAT
- Podsumowanie
Przekazanie całego majątku firmy małżonkowi a VAT
Osoba fizyczna, będąca właścicielem przedsiębiorstwa, zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem, czy przekazanie całego majątku firmy ma podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Zdaniem pytającego, przekazanie przedsiębiorstwa małżonce nie powinno być opodatkowane ze względu na łączący ich ustrój małżeńskiej wspólnoty ustawowej.
REKLAMA
Zbycie przedsiębiorstwa niepodległa opodatkowaniu podatkiem VAT
KIS odpowiedziało, że opisane zdarzenie nie rodzi żadnych skutków w podatku VAT. Zdaniem KIS, przekazanie całego majątku firmy stanowi przekazanie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, ponieważ składniki tego majątku stanowią zorganizowany zespół pozwalający prowadzić działalność gospodarczą. W przypadku przekazania przedsiębiorstwa między małżonkami, które nie jest ani umową sprzedaży ani umową darowizny, lecz jedynie organizacyjnym przyporządkowaniem przedsiębiorstwa, nie wypełnia się dyspozycji art. 5 ustawy o VAT (nie stanowi odpłatnej dostawy towarów) i nie powstaje obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług. Nawet gdyby jednak przekazanie przedsiębiorstwa było umową darowizny, to również nie powstanie obowiązek podatkowy, zgodnie z wyłączeniem z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, które dotyczy transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji KIS, że przekazanie całego majątku firmy małżonkowi nie jest opodatkowane podatkiem VAT. Przekazanie przedsiębiorstwa między małżonkami, które nie jest umową sprzedaży ani darowizny, lecz organizacyjnym przyporządkowaniem, nie podlega obowiązkowi zapłaty podatku od towarów i usług. Nawet gdyby przekazanie było umową darowizny, również nie powstaje obowiązek podatkowy zgodnie z wyłączeniem dotyczącym transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Interpretacja ta ma zastosowanie dla pytającego i informuje go, że nie musi płacić VAT od przekazania przedsiębiorstwa małżonce.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.