REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeniesienie lokali usługowych do majątku prywatnego wymaga korekty VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z przeniesieniem lokali usługowych do majątku prywatnego.

Plan przeniesienia lokali do majątku prywatnego

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zakupiła dwa lokale usługowe w 2014 roku. Lokale te zostały wprowadzone do środków trwałych działalności i były wynajmowane od tego czasu. Pani prowadząca działalność opodatkowuje najem tych lokali podatkiem VAT, wystawiając comiesięczne faktury VAT najemcom. Oba lokale usługowe są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia VAT

REKLAMA

Planuje przenieść oba lokale do swojego majątku prywatnego i nadal je wynajmować, tym razem opodatkowując przychody ryczałtem w ramach najmu prywatnego. Wynajem po przeniesieniu lokali do majątku prywatnego będzie nadal podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, a faktury będzie wystawiać jako osoba prywatna. 

W tym stanie sprawy podatniczka zadała pytanie: Czy w związku z przeniesieniem lokali usługowych do majątku prywatnego powinna Pani dokonać korekty VAT odliczonego od ich zakupu?

Brak konieczności korekty

REKLAMA

Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że korzystając z przepisów art. 88 ust. 4a ustawy o VAT, nie ma konieczności dokonywania korekty VAT odliczonego od zakupu lokali usługowych. Przeniesienie lokali do majątku prywatnego nie wpływa na kontynuację opodatkowania najmu podatkiem VAT.

"W okoliczności niniejszej sprawy bowiem nie nastąpi zmiana przeznaczenia lokali usługowych, a tylko taka sytuacja rodzi obowiązek korekty. W opisanym zdarzeniu przyszłym lokale usługowe zarówno przed, jak i po wycofaniu ich z obecnie prowadzonej działalności gospodarczej, będą przez Panią wykorzystywane cały czas w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, niekorzystających ze zwolnienia od podatku VAT. W konsekwencji, wycofanie z jednoosobowej działalności gospodarczej lokali usługowych na potrzeby wynajmu w ramach najmu prywatnego nie spowoduje obowiązku dokonania przez Panią korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji podatkowej wynika, że podatniczka nie musi dokonywać korekty VAT. Lokale będą nadal wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a faktury będą wystawiane od osoby prywatnej. Interpretacja ta ma znaczenie dla podatniczki, ponieważ nie będzie musiała dokonywać ewentualnej korekty, co przekłada się na jej obowiązki podatkowe. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.69.2023.2.JSZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA