Czy przeniesienie lokali usługowych do majątku prywatnego wymaga korekty VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Plan przeniesienia lokali do majątku prywatnego
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zakupiła dwa lokale usługowe w 2014 roku. Lokale te zostały wprowadzone do środków trwałych działalności i były wynajmowane od tego czasu. Pani prowadząca działalność opodatkowuje najem tych lokali podatkiem VAT, wystawiając comiesięczne faktury VAT najemcom. Oba lokale usługowe są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia VAT.
REKLAMA
Planuje przenieść oba lokale do swojego majątku prywatnego i nadal je wynajmować, tym razem opodatkowując przychody ryczałtem w ramach najmu prywatnego. Wynajem po przeniesieniu lokali do majątku prywatnego będzie nadal podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, a faktury będzie wystawiać jako osoba prywatna.
W tym stanie sprawy podatniczka zadała pytanie: Czy w związku z przeniesieniem lokali usługowych do majątku prywatnego powinna Pani dokonać korekty VAT odliczonego od ich zakupu?
Brak konieczności korekty
REKLAMA
Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że korzystając z przepisów art. 88 ust. 4a ustawy o VAT, nie ma konieczności dokonywania korekty VAT odliczonego od zakupu lokali usługowych. Przeniesienie lokali do majątku prywatnego nie wpływa na kontynuację opodatkowania najmu podatkiem VAT.
"W okoliczności niniejszej sprawy bowiem nie nastąpi zmiana przeznaczenia lokali usługowych, a tylko taka sytuacja rodzi obowiązek korekty. W opisanym zdarzeniu przyszłym lokale usługowe zarówno przed, jak i po wycofaniu ich z obecnie prowadzonej działalności gospodarczej, będą przez Panią wykorzystywane cały czas w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, niekorzystających ze zwolnienia od podatku VAT. W konsekwencji, wycofanie z jednoosobowej działalności gospodarczej lokali usługowych na potrzeby wynajmu w ramach najmu prywatnego nie spowoduje obowiązku dokonania przez Panią korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji podatkowej wynika, że podatniczka nie musi dokonywać korekty VAT. Lokale będą nadal wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a faktury będą wystawiane od osoby prywatnej. Interpretacja ta ma znaczenie dla podatniczki, ponieważ nie będzie musiała dokonywać ewentualnej korekty, co przekłada się na jej obowiązki podatkowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.