Czy dokonanie korekty cen transferowych wpływa na obowiązek podatkowy VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Korekta ceny transferowej
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca członkiem Grupy Kapitałowej, zapytała Dyrektora KIS o konsekwencje podatkowe związane z dokonaniem korekty cen transferowych.
REKLAMA
Wnioskodawca jest odpowiedzialny za zakup surowców z kraju trzeciego w celu odsprzedaży ich do pewnej spółki, również z Grupy Kapitałowej. Transakcje między Wnioskodawcą a spółką z kraju trzeciego są przeprowadzane w dolarach amerykańskich (USD), a cena sprzedaży między Wnioskodawcą a spółką również jest ustalana w USD. Wnioskodawca dodaje marżę procentową do ceny zakupu towaru w USD. Faktury zakupu i sprzedaży są przeliczane po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury, co może spowodować różnice w marży w polskich złotych (PLN) w porównaniu do marży ustalonej w umowie w USD.
W tym stanie sprawy Wnioskodawca zapytał czy dokonanie takiej korekty spowoduje, że Wnioskodawca będzie zobligowany do rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT.
Brak VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS odpowiedział, że dokonanie korekty cen transferowych na podstawie art. 11e Ustawy o CIT nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług (VAT). Organ Podatkowy powołał się na interpretacje indywidualne, w których stwierdzono, że korekta cen transferowych nie jest objęta zakresem opodatkowania VAT, gdyż nie ma związku z transferem prawa do rozporządzania towarami ani nie stanowi odpłatnego świadczenia usług. Organ potwierdził, że celem korekty jest osiągnięcie określonej rentowności, a nie korekta pierwotnej ceny towarów odsprzedawanych podmiotowi A.
"Jak wskazali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego dokonywana przez Wnioskodawcę i A korekta cen transferowych nie będzie powodowała korekty cen odsprzedawanego surowca. Będzie ona miała charakter ogólny (nie będzie dotyczyła konkretnego świadczenia) i zostanie dokonana bez odniesienia do konkretnych faktur. Na skutek korekty żaden z podmiotów powiązanych nie otrzyma także jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.
Tym samym korekta cen transferowych nie będzie stanowiła wynagrodzenia za usługę, w rozumieniu ustawy, i nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy. Korekta cen transferowych nie będzie również stanowiła wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Zatem korekta cen transferowych dokonywana na koniec każdego roku podatkowego wynikać będzie z zmodyfikowanej aneksem umowy między Państwem i spółką A i nie będzie stanowiło zdarzenia podlegającego opodatkowaniu, ponieważ wyrównanie marży pozostanie bez wpływu na zakres opodatkowania towarów sprzedawanych A." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że dokonanie korekty cen transferowych nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego VAT. Wnioskodawca może bez obaw dokonać korekty w celu zachowania transakcji na warunkach rynkowych i osiągnięcia określonej rentowności.
Zobacz także: Cena transferowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.