REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej na cele najmu prywatnego podlega opodatkowaniu VAT?

firma rozliczenie przedsiębiorca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że czynność wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu jej dalszego wynajmu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym wnioskodawca nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nakładów dotyczących tej nieruchomości.

Wycofanie nieruchomości z działalności na cele najmu prywatnego

Wnioskodawca jest właścicielem działki. Od zakupu nieruchomości został odliczony VAT. Zakup gruntu nastąpił w ramach prowadzonej przez mężczyznę działalności gospodarczej. Na terenie działki wybudował on budynek. W kwietniu 2022 budynek został oddany do użytkowania i została podpisana umowa najmu. Od wszystkich wydatków był odliczany VAT. Przedsiębiorca planuje wycofać z prowadzonej działalności gospodarczej ww. grunt wraz z budynkiem i kontynuować wynajem w ramach najmu prywatnego. Zamierza on działać w charakterze czynnego podatnika (tak jak dotychczas). Nieruchomość ma charakter użytkowy. Wykorzystywana jest do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Po jej wycofaniu z obecnie prowadzonej działalności świadczona przez podatnika usługa najmu prywatnego nieruchomości będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, niekorzystającą ze zwolnienia z VAT. 

REKLAMA

Zainteresowany ma wątpliwości, czy wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej na najem prywatny będzie neutralne podatkowo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) i w konsekwencji nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT.

KIS: czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT

KIS stwierdziła, że wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, w odniesieniu do której przysługiwało wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku VAT, nie będzie skutkowało koniecznością naliczenia podatku należnego od wycofanego majątku, jak również nie będzie on musiał korygować odliczonego wcześniej podatku VAT, w sytuacji, gdy ten najem będzie nadal czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

REKLAMA

"Przechodząc na grunt rozpatrywanej sprawy w odniesieniu do kwestii opodatkowania czynności wycofania budynku z obecnie prowadzonej działalności, należy wskazać, że – jak wynika z okoliczności sprawy - nieruchomość objętą zakresem postawionego we wniosku pytania po jej wycofaniu z działalności gospodarczej, będzie Pan wynajmował jako zarejestrowany czynny podatnik VAT, a więc nadal nieruchomość ta będzie wykorzystywana przez Pana w sposób ciągły dla celów zarobkowych do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem, w odniesieniu do czynności wycofania ww. nieruchomości z obecnie prowadzonej działalności, którą po wycofaniu nadal będzie Pan wynajmował, nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, bowiem nie nastąpi tutaj dostawa towaru na Pana cele osobiste. Co za tym idzie czynność ta, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, organ podatkowy podkreślił, że podatnik nie będzie miał obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, w odniesieniu do nieruchomości stanowiącej środek trwały, z uwagi na to, że:

  • przekazanie opisanej we wniosku nieruchomości z działalności gospodarczej do jego majątku prywatnego celem jej wynajmu nie będzie stanowiło zmiany w sposobie jej wykorzystania,
  • przedmiotowa nieruchomość nadal będzie wykorzystywana przez wnioskodawcę do działalności gospodarczej, do czynności opodatkowanych, tj. wynajmu.

Nie nastąpi więc w tym przypadku zmiana przeznaczenia tej nieruchomości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.507.2022.4.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA