Czy wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej na cele najmu prywatnego podlega opodatkowaniu VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Wycofanie nieruchomości z działalności na cele najmu prywatnego
- KIS: czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT
Wycofanie nieruchomości z działalności na cele najmu prywatnego
Wnioskodawca jest właścicielem działki. Od zakupu nieruchomości został odliczony VAT. Zakup gruntu nastąpił w ramach prowadzonej przez mężczyznę działalności gospodarczej. Na terenie działki wybudował on budynek. W kwietniu 2022 budynek został oddany do użytkowania i została podpisana umowa najmu. Od wszystkich wydatków był odliczany VAT. Przedsiębiorca planuje wycofać z prowadzonej działalności gospodarczej ww. grunt wraz z budynkiem i kontynuować wynajem w ramach najmu prywatnego. Zamierza on działać w charakterze czynnego podatnika (tak jak dotychczas). Nieruchomość ma charakter użytkowy. Wykorzystywana jest do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Po jej wycofaniu z obecnie prowadzonej działalności świadczona przez podatnika usługa najmu prywatnego nieruchomości będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, niekorzystającą ze zwolnienia z VAT.
REKLAMA
Zainteresowany ma wątpliwości, czy wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej na najem prywatny będzie neutralne podatkowo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) i w konsekwencji nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT.
KIS: czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT
KIS stwierdziła, że wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, w odniesieniu do której przysługiwało wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku VAT, nie będzie skutkowało koniecznością naliczenia podatku należnego od wycofanego majątku, jak również nie będzie on musiał korygować odliczonego wcześniej podatku VAT, w sytuacji, gdy ten najem będzie nadal czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.
Dyrektor KIS wskazał w szczególności:
REKLAMA
"Przechodząc na grunt rozpatrywanej sprawy w odniesieniu do kwestii opodatkowania czynności wycofania budynku z obecnie prowadzonej działalności, należy wskazać, że – jak wynika z okoliczności sprawy - nieruchomość objętą zakresem postawionego we wniosku pytania po jej wycofaniu z działalności gospodarczej, będzie Pan wynajmował jako zarejestrowany czynny podatnik VAT, a więc nadal nieruchomość ta będzie wykorzystywana przez Pana w sposób ciągły dla celów zarobkowych do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem, w odniesieniu do czynności wycofania ww. nieruchomości z obecnie prowadzonej działalności, którą po wycofaniu nadal będzie Pan wynajmował, nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, bowiem nie nastąpi tutaj dostawa towaru na Pana cele osobiste. Co za tym idzie czynność ta, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług".
Co więcej, organ podatkowy podkreślił, że podatnik nie będzie miał obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, w odniesieniu do nieruchomości stanowiącej środek trwały, z uwagi na to, że:
- przekazanie opisanej we wniosku nieruchomości z działalności gospodarczej do jego majątku prywatnego celem jej wynajmu nie będzie stanowiło zmiany w sposobie jej wykorzystania,
- przedmiotowa nieruchomość nadal będzie wykorzystywana przez wnioskodawcę do działalności gospodarczej, do czynności opodatkowanych, tj. wynajmu.
Nie nastąpi więc w tym przypadku zmiana przeznaczenia tej nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.