REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wypowiedzenie umowy i wystąpienie ze Spółki przed zakończeniem roku podatkowego wymaga korekty przychodu?

kaucja pieniądze zapłata
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wystąpienie ze Spółki przez wspólnika Spółki w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, w którym wystąpi Transakcja, nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu Komandytariusza z tytułu udziału w zysku Spółki - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpienie wspólnika ze spółki

Wnioskodawca, będący komandytariuszem Spółki, która działa jako spółka komandytowa, zwrócił się z pytaniem do Dyrektora KIS. Spółka w marcu 2023 r. dokonała sprzedaży udziałów w Spółce Operacyjnej, wobec czego, zgodnie z umową Spółki z dniem 31 marca 2023 r. nastąpi zamknięcie okresu rozliczeniowego. Zysk miał być podzielony pomiędzy wspólników spółki komandytowej.

REKLAMA

REKLAMA

Oznacza to osiągnięcie wspólnego celu inwestycyjnego i w związku z tym, wspólnicy spółki planują podjęcie uchwały o rozwiązaniu Spółki i otwarciu likwidacji. Wnioskodawca wskazał, że w okresie po podjęciu uchwały o rozwiązaniu Spółki i otwarciu likwidacji, ale przed zakończeniem likwidacji i wykreśleniem Spółki z rejestru przedsiębiorców, wspólnik zgodnie z umową Spółki może wypowiedzieć umowę Spółki z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia i tym samym wystąpić ze Spółki.

Wnioskodawca zadał pytanie: Czy wypowiedzenie umowy Spółki i wystąpienie ze Spółki przez Komandytariusza po dniu 1 kwietnia 2023 r., ale przed 31 grudnia 2023 r. (tj. po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, ale przed zakończeniem roku kalendarzowego) będzie stanowiło przyczynę korekty przychodu Komandytariusza z tytułu wypłaconego udziału w zysku za Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów?

Dyrektor KIS powołał się na przepisy ustawy o PIT

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Dyrektor KIS potwierdził wykładnię prawa, dokonaną przez wnioskodawcę, tj. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które określają, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym dochód z wystąpienia wspólnika ze spółki. W sprawie Komandytariusz osiągnie przychód z tytułu udziału w zyskach Spółki w związku z osiągnięciem celu inwestycyjnego.

REKLAMA

Wnioskodawca wskazał, że wystąpienie ze Spółki przez wspólnika Spółki w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, w którym wystąpi Transakcja nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu Komandytariusza z tytułu udziału w zysku Spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowe jest stanowisko, że wystąpienie ze Spółki Operacyjnej przed zakończeniem roku podatkowego nie powinno stanowić przyczyny korekty przychodu z tytułu wypłaconego udziału w zysku za Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów. Argumentowano to na podstawie umowy Spółki, która przewiduje, że prawa do udziału w zyskach przysługują wspólnikom za okresy rozliczeniowe od 1 stycznia do ostatniego dnia roku kalendarzowego. Jeśli w trakcie trwającego okresu rozliczeniowego dochodzi do transakcji, to okres rozliczeniowy kończy się z końcem miesiąca, w którym doszło do transakcji, a nowy okres rozliczeniowy rozpoczyna się od początku kolejnego miesiąca.

Organ potwierdził, że wystąpienie ze Spółki przez wspólnika Spółki w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, w którym wystąpi Transakcja nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu Komandytariusza z tytułu udziału w zysku Spółki.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji KIS wnioski dla Wnioskodawcy są takie, że wypowiedzenie umowy i wystąpienie ze Spółki przed zakończeniem roku podatkowego nie wymaga korekty przychodu z tytułu wypłaconego udziału w zysku za Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów. Podatnik może rozliczyć ten przychód zgodnie z zasadami rozliczenia podatkowego przychodu. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.269.2023.2.MR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA