REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy fryzjerka rozliczająca się w formie karty podatkowej, miała prawo przenieść nieodliczoną część składki zdrowotnej z jednego miesiąca na kolejny, obniżając w ten sposób należny podatek?

fryzjer

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowadząca zakład fryzjerski podatniczka, rozliczająca podatki w formie karty podatkowej, miała prawo przenieść nieodliczoną część składki zdrowotnej z jednego miesiąca na kolejny, obniżając w ten sposób należny podatek.

Prawo przeniesienia nieodliczonej część składki na następne miesiące

Wnioskodawczyni prowadzi zakład fryzjerski i jest opodatkowana w formie karty podatkowej. Na 2020 rok otrzymała decyzję o wymiarze karty podatkowej w kwocie 147,00 zł. Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opłaca składki ZUS, w tym składkę zdrowotną. O kwotę składki zdrowotnej, w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki, wnioskodawczyni obniżała podatek dochodowy wynikający z decyzji. W związku z tym, że kwota składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu przewyższała kwotę podatku, fryzjerka nie zapłaciła podatku. Za marzec, kwiecień i maj 2020 r. decyzją ZUS zainteresowana została zwolniona z opłacania składek w związku z COVID-19 i w związku z tym w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. nie płaciła ich. 

REKLAMA

REKLAMA

W okresie od stycznia do marca 2020 r. zapłaciła składkę zdrowotną w łącznej kwocie 1.067,00 zł, z czego 7,75% podlegające odliczeniu wynosiło 918,82 zł. Podatek za ww. okres zgodnie z decyzją US wyniósł 441,00 zł, więc w takiej kwocie odliczyła ona składkę zdrowotną i podatku nie zapłaciła. Pozostała nieodliczona składka zdrowotna w kwocie 447,82 zł, którą fryzjerka „wykorzystała” przy obliczeniu podatku za kwiecień, maj i czerwiec i w związku z tym za te miesiące podatku również nie zapłaciła (mimo niepłacenia w tych miesiącach składek ZUS).

W związku z tym podatniczka zadała pytanie: czy jej postępowanie było właściwe i czy miała prawo nieodliczoną część kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne uiszczonej w miesiącach styczeń luty i marzec 2020 r. (różnicę między kwotą przysługującą do odliczenia w wysokości 918,82 zł a odliczoną 441,00 zł) przenieść na następne miesiące i odliczyć od karty podatkowej (wykorzystać) w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec 2020 r.

Wnioskodawczyni miała prawo przenieść nieodliczoną część składki na następne miesiące

Dyrektor KIS stwierdził, że nieodliczoną w miesiącach styczeń, luty i marzec 2020 r. kwotę z tytułu zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawczyni mogła odliczyć od należnej kwoty zobowiązania podatkowego wynikającego z karty podatkowej w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec 2020 r.

Organ podatkowy wskazał w szczególności, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Przepisy pozwalają na odliczenie od podatku płaconego w formie karty podatkowej za dany miesiąc opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Warunek opłacenia składki powinien być spełniony do końca miesiąca, za który jest płacony podatek. Tym samym, podatnik w danym miesiącu roku podatkowego opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, a następnie pomniejsza podatek płacony w formie karty podatkowej za ten miesiąc o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Nieodliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne kwalifikują się jako element pomniejszający podatek w następnych miesiącach, kiedy wystąpi nadwyżka podatku nad zapłaconymi składkami na ubezpieczenie zdrowotne".

Wynika z interpretacji organu administracji skarbowej, że fryzjerka mogła odliczyć nieodliczoną część składki zdrowotnej z poprzednich miesięcy od karty podatkowej w kolejnych miesiącach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kwota składki zdrowotnej podlegająca odliczeniu nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru. Dla pytającej oznacza to, że jej postępowanie było właściwe i zgodne z prawem.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.985.2022.1.JK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA