Opodatkowanie wypłaty zaległych świadczeń z ZUS i korekta zeznań podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca, będący niezdolnym do pracy z powodu niepełnosprawności, pobierał rentę rodzinną po zmarłym ojcu od 1998 r. W 2022 r., na skutek decyzji Komisji Lekarskiej ZUS, prawo do renty zostało mu odebrane. Wnioskodawca odwołał się do Sądu Okręgowego, który przywrócił mu prawo do renty z mocą wsteczną. W efekcie, w 2022 r. wnioskodawca otrzymał zaległe świadczenia za ponad 2 lata. Wnioskodawca zapytał, czy może dokonać korekty deklaracji podatku dochodowego za 2020 i 2021 r., doliczając do przychodów zaległe świadczenia z ZUS.
REKLAMA
Wnioskodawca uważał, że powinien mieć prawo do dokonania korekty deklaracji podatkowych za 2020 i 2021 r., doliczając do przychodów zaległe świadczenia z ZUS. Jego zdaniem, orzeczenie sądu potwierdziło jego prawo do pobierania renty co miesiąc w latach 2020, 2021 i 2022, a jednorazowa wypłata całości w 2022 r. miała jedynie charakter techniczny.
Kiedy opodatkować zaległe świadczenia z ZUS?
KIS uznała, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z przepisami, momentem przesądzającym o powstaniu przychodu jest moment jego uzyskania, tj. chwila, kiedy podatnik otrzymał pieniądze lub wartości pieniężne, lub kiedy zostały one postawione do jego dyspozycji. W przypadku wnioskodawcy, obowiązek podatkowy powstał w 2022 r., tj. w roku otrzymania zaległej renty rodzinnej. Bez wpływu na ten fakt pozostaje okoliczność, że wypłacona kwota dotyczyła świadczenia należnego za poprzednie lata, tj. 2020 r. oraz 2021 r. W konsekwencji, brak jest podstawy prawnej do skorygowania uprzednio złożonych zeznań za 2020 r. oraz 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.