Czy wydatki związane z "bonusami" mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Bonusy w świetle kosztów uzyskania przychodów
Wnioskodawcą była polska spółka zajmująca się produkcją i sprzedażą produktów izolacyjnych. W ramach współpracy z klientem ustalono warunki dotyczące zamówień, w tym naliczanie różnego rodzaju bonusów procentowych od obrotu. Poziom bonusów był zależny od współpracy z klientem tj. zależał m.in. od wysokości obrotu czy czasu wzajemnej współpracy. Klient rozliczał bonusy wystawiając fakturę.
REKLAMA
Spółka chciała się dowiedzieć czy wydatki związane z opłaceniem faktur dokumentujących bonusy mogą stanowić koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Wnioskodawca uważał, że bonusy spełniają warunki uznania za koszty uzyskania przychodów. Wskazywał, że są one pokrywane z majątku spółki, są definitywne, związane z prowadzoną działalnością, oraz służą uzyskaniu, zachowaniu i zabezpieczeniu przychodów. Argumentował również, że bonusy nie znajdują się w wykazie wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu.
Stanowisko KIS
KIS uznał stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym wydatki związane z opłaceniem faktur dokumentujących bonusy stanowią dla spółki koszty uzyskania przychodów za nieprawidłowe.
Organ podatkowy interpretuje bonusy jako rabaty, redukujące cenę towarów ustaloną uprzednio. W sytuacji wypłacenia bonusów na rzecz klienta, należy skorygować przychody w okresie rozliczeniowym, w którym został wystawiony dokument potwierdzający przyczynę korekty (faktura)."W konsekwencji brak jest podstaw do zwiększenia przez Państwa wartości kosztów uzyskania przychodów, w związku z przyznaniem wskazanym we wniosku kontrahentom (spółkom z grupy Klienta) Bonusów, ponieważ przyznane Bonusy faktycznie obniżają wartość sprzedaży towarów."- ocenił organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.