REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

Stawka ryczałtu a dotacja oświatowa 

Wnioskodawczyni od 1 września 2016 r. prowadzi niepubliczne przedszkole, generując przychody z czesnego oraz opłat za zajęcia edukacyjne. Dodatkowo, przedszkole otrzymuje dotację oświatową z urzędu miasta, przeznaczoną na dofinansowanie zadań edukacyjnych, w tym wynagrodzenie dyrektora. W 2020 roku kobieta zdecydowała się na zmianę formy opodatkowania swoich dochodów na zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych. Dodatkowo, podatniczka błędnie wskazała w swoim pierwszym wniosku datę rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, co poprawiła w późniejszym piśmie, podkreślając, że ewidencja jest prowadzona od roku 2020. 

Kobieta skierowała pytanie do KIS, czy możliwe jest opodatkowanie przychodów z tytułu wynagrodzenia, pokrywanego z dotacji oświatowej, za pomocą 3% stawki ryczałtu, oraz czy istnieje możliwość dokonania korekty zeznań podatkowych zaczynając od roku 2020, na podstawie prowadzonej ewidencji. Wnioskodawczyni argumentowała, że ze względu na rodzaj prowadzonej działalności oraz charakter przychodów, spełnia warunki do zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 3%. 

KIS: przychody dyrektora przedszkola mogą być opodatkowane 3% stawką ryczałtu

Według organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez kobietę było prawidłowe. KIS odwołała się do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podkreślając, że działalność wnioskodawczyni, czyli prowadzenie przedszkola, jest działalnością gospodarczą zgodną z definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Definicja obejmuje działalność wytwórczą, usługową, handlową oraz inną działalność zarobkową prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły. Dodatkowo, organ podatkowy wskazał, że przychody z tytułu wynagrodzenia dyrektora przedszkola, finansowane z dotacji oświatowej, również kwalifikowały się jako przychód z działalności gospodarczej. Według KIS było to istotne, gdyż dotacje nie były związane bezpośrednio z kosztami nabycia środków trwałych czy wartościami niematerialnymi oraz prawnymi, a więc mogły być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W uzasadnieniu, KIS podkreśliła, że przepisy dotyczące ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozwalają na opodatkowanie według różnych stawek ryczałtowych, w zależności od rodzaju działalności oraz sposobu prowadzenia ewidencji przychodów przez podatnika. Wnioskodawczyni prowadziła odpowiednią ewidencję, więc była uprawniona do stosowania stawki ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z tytułu wynagrodzenia dyrektora. Ponadto, organ zaznaczył, że błędne wskazanie przez wnioskodawczynię w początkowych wnioskach różnych stawek ryczałtu dla przychodów z działalności dyrektora przedszkola nie wpłynęło na prawną możliwość stosowania stawki 3%.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.24.2024.5.DS

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

REKLAMA

Źródło: Interpretacje podatkowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA