REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można skorygować zgłoszenie o wartości nabytego udziału w nieruchomości w ramach spadku i zachować zwolnienie od podatku od spadków i darowizn?

młotek domek stwierdzenie nabycia spadku spadek majątek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że korekta dotycząca wartości nabytego w spadku udziału w nieruchomości pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Korekta zgłoszenia w zakresie określenia rynkowej wartości odziedziczonej nieruchomości

W związku z odziedziczeniem udziału w nieruchomości, podatnik złożył zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (zgłoszenie SD-Z2) w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Zgłoszenie zostało złożone w ustawowym terminie umożliwiającym skorzystanie ze zwolnienia od podatku, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca stwierdził, że w zgłoszeniu mógł nieprawidłowo oszacować wartość rynkową odziedziczonego udziału w nieruchomości, nie uwzględniając wszystkich nakładów, które zostały poniesione w związku z działaniami podjętymi na danej nieruchomości do dnia otwarcia spadku. Z tego powodu, podatnik zamierza złożyć korektę zgłoszenia w zakresie wartości odziedziczonego udziału w nieruchomości.

REKLAMA

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy korekta zgłoszenia SD-Z2 w zakresie określenia rynkowej wartości uprzednio zgłoszonego odziedziczonego udziału w nieruchomości wraz z nakładami poniesionymi do dnia otwarcia spadku wpłynie na zwolnienie od podatku od spadków i darowizn, o którym mowa art. 4a ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. czy po złożeniu korekty w przedmiotowym zakresie zachowa Pan prawo do zwolnienia od podatku?

Podatnik może złożyć korektę zgłoszenia 

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że podatnik może złożyć korektę zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dotyczącą wartości odziedziczonego udziału w nieruchomości, nie tracąc przy tym uprawnienia do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Korekta dotyczyć będzie jedynie wartości wykazanych uprzednio składników majątku, a ewentualne błędy w pierwotnym zgłoszeniu nie wpłyną na prawo do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Organ powołał się na art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który umożliwia skorygowanie zgłoszenia w przypadku błędnych informacji - wtedy ustawodawca nakazuje obowiązek ponownego złożenia zgłoszenia. Zastępuje to zeznanie (deklarację) złożone uprzednio i nie pozbawia to podatnika prawa do zwolnienia od podatku.

"Z wniosku wynika, że złożył Pan druk SD-Z2 z zachowaniem ustawowego terminu. Jak wskazano powyżej, korekta zgłoszenia może dotyczyć m.in. wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych. Zatem jest Pan uprawniony do złożenia korekty ww. zgłoszenia, jeżeli w poprzednim zgłoszeniu wartość udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku wykazał Pan w niewłaściwej wysokości. Korekta dotycząca wartości nabytego w spadku udziału w nieruchomości pozostanie bez wpływu na Pana prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Z interpretacji  wynika, że podatnik może skorygować zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dotyczące wartości odziedziczonego udziału w nieruchomości, poprzez złożenie nowego zgłoszenia. Błędy w pierwotnym zgłoszeniu nie wpłyną na prawo do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym, podatnik może skorygować zgłoszenie i zachować prawo do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.36.2023.1.MD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA