REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik może odliczyć VAT od zakupionych przedmiotów sfinansowanych grantem?

fryzjer
fryzjer, zakład fryzjerski

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z poniesionymi zakupami jeśli od ostatniego nabycia towaru do dnia rezygnacji z prawa do zwolnienia minęło ponad 12 miesięcy.

Grant na rozpoczęcie działalności

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w maju 2019 roku, w ramach której wykonuje usługi fryzjerskie i zabiegi kosmetyczne. Na początku działalności korzystał ze zwolnienia z VAT, wynikającego z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT. W kolejnych latach również korzystał ze zwolnienia z VAT, aż w 2021 roku przekroczył limit wartości sprzedaży i dokonał rejestracji jako podatnik VAT

REKLAMA

REKLAMA

W 2019 roku otrzymał grant na rozpoczęcie działalności, którego środki zostały wykorzystane na zakup różnych przedmiotów niezbędnych do działalności. Ceny zakupu tych przedmiotów były niskie, więc wydatki zostały zaewidencjonowane do prowadzonej podatkowej książki przychodów i rozchodów bezpośrednio w koszty. Jednak łączna wartość przekroczyła 200 000 zł. Z kolei najwyższą wartość pośród zakupionych przedmiotów ze środków z uzyskanego grantu miało urządzenie autoklaw do sterylizacji narzędzi - cena tego sprzętu wynosiła 4.293,00 zł. 

Wnioskodawczyni wskazała, że wszystkie wydatki udokumentowane fakturami, a finansowane ze środków z uzyskanego grantu, rozliczyła w kwotach brutto i nie dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego ze względu na korzystanie ze zwolnienia z VAT.

W związku z tym, we wniosku interpretacyjnym zostało zadane pytanie: Czy w opisanej sytuacji, po zarejestrowaniu do VAT-u miała Pani możliwość odliczyć podatek VAT wynikający z zakupionych przedmiotów w ramach uzyskanego grantu? Jeśli miała Pani taką możliwość to prosi Pani o wskazanie okresu w jakim mogła Pani dokonać takiego odliczenia VAT z wymienionych powyżej wydatków, w jakiej wysokości i na podstawie jakiego przepisu? 

Stanowisko KIS lub MF

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, wynikającego z zakupionych przedmiotów sfinansowanych grantem. Organ powołuje się oni na fakt, że od momentu zakupu przedmiotów do momentu rejestracji do VAT minęło ponad dwa lata, co uniemożliwia dokonanie odliczenia. Ponadto, zakupione przedmioty nie stanowiły towarów handlowych, dla których można byłoby sporządzić remanent na dzień rejestracji do VAT i zastosować odliczenie ze względu na zmianę przeznaczenia towarów. Przyjęcie najdroższego urządzenia do środków trwałych również nie umożliwia odliczenia podatku VAT, ponieważ jego wartość w momencie zakupu była niższa niż 15 000 zł, a okres korekty dla takich środków trwałych wynosi 1 rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Przy czym analiza okoliczności sprawy oraz przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie prowadzi do wniosku, że skoro od daty oddania do użytkowania przedmiotowych towarów do czasu uzyskania przez Panią statusu czynnego podatnika VAT tj. 15 września 2021 r. (tj. wykorzystywania towarów do czynności opodatkowanych), upłynął okres 12 miesięcy, to mając na uwadze art. 91 ust. 7c ustawy, nie ma Pani prawnej możliwości odzyskania podatku naliczonego VAT związanego z tymi zakupami." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z zakupionych przedmiotów sfinansowanych grantem. Wynika to z upływu czasu od zakupu przedmiotów do rejestracji do VAT oraz z charakteru tych przedmiotów, które nie stanowiły towarów handlowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.215.2023.1.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA