REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik może odliczyć VAT od zakupionych przedmiotów sfinansowanych grantem?

fryzjer
fryzjer
fryzjer, zakład fryzjerski

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z poniesionymi zakupami jeśli od ostatniego nabycia towaru do dnia rezygnacji z prawa do zwolnienia minęło ponad 12 miesięcy.

Grant na rozpoczęcie działalności

REKLAMA

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w maju 2019 roku, w ramach której wykonuje usługi fryzjerskie i zabiegi kosmetyczne. Na początku działalności korzystał ze zwolnienia z VAT, wynikającego z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT. W kolejnych latach również korzystał ze zwolnienia z VAT, aż w 2021 roku przekroczył limit wartości sprzedaży i dokonał rejestracji jako podatnik VAT. 

REKLAMA

W 2019 roku otrzymał grant na rozpoczęcie działalności, którego środki zostały wykorzystane na zakup różnych przedmiotów niezbędnych do działalności. Ceny zakupu tych przedmiotów były niskie, więc wydatki zostały zaewidencjonowane do prowadzonej podatkowej książki przychodów i rozchodów bezpośrednio w koszty. Jednak łączna wartość przekroczyła 200 000 zł. Z kolei najwyższą wartość pośród zakupionych przedmiotów ze środków z uzyskanego grantu miało urządzenie autoklaw do sterylizacji narzędzi - cena tego sprzętu wynosiła 4.293,00 zł. 

Wnioskodawczyni wskazała, że wszystkie wydatki udokumentowane fakturami, a finansowane ze środków z uzyskanego grantu, rozliczyła w kwotach brutto i nie dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego ze względu na korzystanie ze zwolnienia z VAT.

W związku z tym, we wniosku interpretacyjnym zostało zadane pytanie: Czy w opisanej sytuacji, po zarejestrowaniu do VAT-u miała Pani możliwość odliczyć podatek VAT wynikający z zakupionych przedmiotów w ramach uzyskanego grantu? Jeśli miała Pani taką możliwość to prosi Pani o wskazanie okresu w jakim mogła Pani dokonać takiego odliczenia VAT z wymienionych powyżej wydatków, w jakiej wysokości i na podstawie jakiego przepisu? 

Stanowisko KIS lub MF

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, wynikającego z zakupionych przedmiotów sfinansowanych grantem. Organ powołuje się oni na fakt, że od momentu zakupu przedmiotów do momentu rejestracji do VAT minęło ponad dwa lata, co uniemożliwia dokonanie odliczenia. Ponadto, zakupione przedmioty nie stanowiły towarów handlowych, dla których można byłoby sporządzić remanent na dzień rejestracji do VAT i zastosować odliczenie ze względu na zmianę przeznaczenia towarów. Przyjęcie najdroższego urządzenia do środków trwałych również nie umożliwia odliczenia podatku VAT, ponieważ jego wartość w momencie zakupu była niższa niż 15 000 zł, a okres korekty dla takich środków trwałych wynosi 1 rok.

"Przy czym analiza okoliczności sprawy oraz przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie prowadzi do wniosku, że skoro od daty oddania do użytkowania przedmiotowych towarów do czasu uzyskania przez Panią statusu czynnego podatnika VAT tj. 15 września 2021 r. (tj. wykorzystywania towarów do czynności opodatkowanych), upłynął okres 12 miesięcy, to mając na uwadze art. 91 ust. 7c ustawy, nie ma Pani prawnej możliwości odzyskania podatku naliczonego VAT związanego z tymi zakupami." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z zakupionych przedmiotów sfinansowanych grantem. Wynika to z upływu czasu od zakupu przedmiotów do rejestracji do VAT oraz z charakteru tych przedmiotów, które nie stanowiły towarów handlowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.215.2023.1.KP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA