REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można skorygować zawyżoną stawkę VAT na kasie fiskalnej?

Analiza prawa do korekty błędnie naliczonego VAT
Analiza prawa do korekty błędnie naliczonego VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca nie ma prawa do dokonania korekty, w przypadku zaewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży towarów z zawyżoną stawką VAT, jeżeli nie jest w stanie zidentyfikować klientów oraz zwrócić im nadpłaconych kwot.

Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczące korekty VAT

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, zajmując się sprzedażą detaliczną artykułów spożywczych. Od 1 marca 2024 r., w nowo otwartym sklepie, pracownik firmy dostarczającej kasy fiskalne błędnie zaprogramował stawki VAT. W rezultacie przedsiębiorca sprzedawał towary ze stawką VAT w wysokości 5% zamiast obowiązującej zerowej stawki VAT

REKLAMA

Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczyły prawa do dokonania korekty stawki VAT, która została błędnie naliczona. Mężczyzna argumentował, że jest uprawniony do korekty podatku związanego z nieprawidłową konfiguracją kas fiskalnych. Aby potwierdzić swoje stanowisko, zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Analiza prawa do korekty błędnie naliczonego VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że przedsiębiorca nie ma prawa do korekty stawki VAT, która została błędnie naliczona, jeżeli nie jest w stanie zidentyfikować klientów oraz zwrócić im nadpłaconych kwot.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o VAT, Ordynacji podatkowej oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących. Na ich podstawie wyjaśnił, że kasa rejestrująca, a w szczególności pamięć fiskalna kasy, zostały skonstruowane w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję podatnika. Oznacza to, że po zakończeniu transakcji i wydrukowaniu paragonu, dane te nie mogą być modyfikowane.

REKLAMA

Następnie organ wskazał, że zwrot kwoty podatku VAT bezsprzecznie należy się temu, kto faktycznie poniósł ekonomiczny ciężar podatku, czyli ostatecznemu konsumentowi. W analizowanej sprawie korekta kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej jest możliwa tylko wtedy, gdy podatnik zidentyfikuje nabywcę usługi, dokona korekty paragonu w ewidencji korekt zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących oraz zwróci klientowi zawyżoną kwotę VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz odpowiednich przepisów prawa KIS stwierdziła, że w odniesieniu do sprzedanych towarów, które zostały zaewidencjonowane przez przedsiębiorcę wyłącznie przy użyciu kasy rejestrującej, nie przysługuje mu prawo do skorygowania stawki i kwoty podatku VAT z 5% na 0%. Powodem jest niemożność zidentyfikowania klientów oraz brak zamiaru dokonania zwrotu różnicy ceny wynikającej z błędnie rozliczonej stawki. W takiej sytuacji korekta stawki VAT nie jest dopuszczalna.

„Tym samym, nie będzie miał Pan możliwości dokonania korekty VAT w przypadku zaewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży dla Pana klientów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) z zawyżoną stawką VAT, która była udokumentowana paragonem” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.196.2024.2.PRM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA