Czy można skorygować zawyżoną stawkę VAT na kasie fiskalnej?
REKLAMA
REKLAMA
Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczące korekty VAT
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, zajmując się sprzedażą detaliczną artykułów spożywczych. Od 1 marca 2024 r., w nowo otwartym sklepie, pracownik firmy dostarczającej kasy fiskalne błędnie zaprogramował stawki VAT. W rezultacie przedsiębiorca sprzedawał towary ze stawką VAT w wysokości 5% zamiast obowiązującej zerowej stawki VAT.
REKLAMA
Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczyły prawa do dokonania korekty stawki VAT, która została błędnie naliczona. Mężczyzna argumentował, że jest uprawniony do korekty podatku związanego z nieprawidłową konfiguracją kas fiskalnych. Aby potwierdzić swoje stanowisko, zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
Analiza prawa do korekty błędnie naliczonego VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że przedsiębiorca nie ma prawa do korekty stawki VAT, która została błędnie naliczona, jeżeli nie jest w stanie zidentyfikować klientów oraz zwrócić im nadpłaconych kwot.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o VAT, Ordynacji podatkowej oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących. Na ich podstawie wyjaśnił, że kasa rejestrująca, a w szczególności pamięć fiskalna kasy, zostały skonstruowane w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję podatnika. Oznacza to, że po zakończeniu transakcji i wydrukowaniu paragonu, dane te nie mogą być modyfikowane.
REKLAMA
Następnie organ wskazał, że zwrot kwoty podatku VAT bezsprzecznie należy się temu, kto faktycznie poniósł ekonomiczny ciężar podatku, czyli ostatecznemu konsumentowi. W analizowanej sprawie korekta kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej jest możliwa tylko wtedy, gdy podatnik zidentyfikuje nabywcę usługi, dokona korekty paragonu w ewidencji korekt zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących oraz zwróci klientowi zawyżoną kwotę VAT.
Na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz odpowiednich przepisów prawa KIS stwierdziła, że w odniesieniu do sprzedanych towarów, które zostały zaewidencjonowane przez przedsiębiorcę wyłącznie przy użyciu kasy rejestrującej, nie przysługuje mu prawo do skorygowania stawki i kwoty podatku VAT z 5% na 0%. Powodem jest niemożność zidentyfikowania klientów oraz brak zamiaru dokonania zwrotu różnicy ceny wynikającej z błędnie rozliczonej stawki. W takiej sytuacji korekta stawki VAT nie jest dopuszczalna.
„Tym samym, nie będzie miał Pan możliwości dokonania korekty VAT w przypadku zaewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży dla Pana klientów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) z zawyżoną stawką VAT, która była udokumentowana paragonem” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.