REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypowiedzenie umowy spółki wpływa na korektę przychodu komandytariusza?

chatGPT chat gpt biznes giełda pieniądze zysk dochód przychód profit złote góry złoty deszcz
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiana jest kwestia korekty przychodu komandytariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, w przypadku sprzedaży udziałów przed końcem okresu rozliczeniowego. W interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z  20 czerwca 2023 r. stwierdzono, że taka sytuacja nie będzie stanowiła przyczyny korekty przychodu komandytariusza z tytułu wypłaconego udziału w zysku za okres rozliczeniowy.

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka ma charakter spółki celowej, zawiązanej w celu realizacji wspólnego celu inwestycyjnego polegającego na inwestowaniu w branżę fotowoltaiczną. W marcu 2023 r. spółka dokonała sprzedaży udziałów w spółce operacyjnej, co skutkowało zakończeniem okresu rozliczeniowego. Zysk za ten okres zostanie podzielony pomiędzy wspólników spółki. Wnioskodawca planuje wystąpić ze spółki po dniu 1 kwietnia 2023 r., ale przed 31 grudnia 2023 r.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy wypowiedzenie umowy spółki i wystąpienie ze spółki przez komandytariusza po dniu 1 kwietnia 2023 r., ale przed 31 grudnia 2023 r. (tj. po zakończeniu okresu rozliczeniowego, ale przed zakończeniem roku kalendarzowego) będzie stanowiło przyczynę korekty przychodu komandytariusza z tytułu wypłaconego udziału w zysku za okres rozliczeniowy. Wnioskodawca stwierdził, że tak nie będzie.

Stanowisko KIS

REKLAMA

KIS zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy, stwierdzając, że wypowiedzenie umowy spółki i wystąpienie ze spółki przez komandytariusza po dniu 1 kwietnia 2023 r., ale przed 31 grudnia 2023 r. (tj. po zakończeniu okresu rozliczeniowego, ale przed zakończeniem roku kalendarzowego) nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu komandytariusza z tytułu wypłaconego udziału w zysku za okres rozliczeniowy.

KIS podkreśliła, że zgodnie z przepisami ustawy o CIT, komandytariusz osiągnie przychód z tytułu udziału w zyskach spółki w związku z osiągnięciem celu inwestycyjnego w dacie wypłaty udziału w zysku. Na tej podstawie, wystąpienie ze spółki przez wspólnika spółki w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiła transakcja, nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu komandytariusza z tytułu udziału w zysku spółki.

Podsumowanie

Komandytariusz osiągnie przychód z tytułu udziału w zyskach spółki w związku z osiągnięciem celu inwestycyjnego w dacie wypłaty udziału w zysku. Na tej podstawie wystąpienie ze Spółki przez wspólnika spółki w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu okresu rozliczeniowego sprzedaży udziałów, w którym wystąpi transakcja nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu komandytariusza z tytułu udziału w zysku spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.170.2023.2.SP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA