REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik może odliczyć VAT za okres, w którym nie był czynnym podatnikiem VAT?

Czy można odliczyć VAT za okres, w którym podatnik nie był czynnym podatnikiem VAT?
Czy można odliczyć VAT za okres, w którym podatnik nie był czynnym podatnikiem VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

 Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 21 czerwca 2023 roku dotyczy braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego za okres poniesienia wydatków poprzez złożenie korekty deklaracji zgodnie z artykułem 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy można odliczyć VAT za okres, w którym podatnik nie był czynnym podatnikiem VAT?

Podatnik rozpoczął swoją działalność gospodarczą w roku 2019, po otrzymaniu grantu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2017-2020. Środki z grantu zostały przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu i urządzeń zgodnie z biznes planem. Wydatki te zostały zrealizowane w 2019 roku. W 2022 roku wnioskodawca zdecydował się na współpracę z dużymi firmami przy rozkładaniu trakcji kabli światłowodowych, co wymagało znacznych nakładów. W związku z tym, zarejestrował się jako podatnik VAT z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Wnioskodawca zapytał, czy ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego za okres, w którym poniósł wydatki ze wskazanego grantu, poprzez złożenie korekty deklaracji zgodnie z artykułem 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca stwierdził, że nie może złożyć korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym nie był czynnym podatnikiem podatku VAT.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora KIS

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, stwierdzając, że wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego za okres, w którym poniósł wydatki ze wskazanego grantu, poprzez złożenie korekty deklaracji zgodnie z artykułem 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. 

Dyrektor KIS w swojej interpretacji powołał się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności na art. 86 ust. 13, który stanowi, że "jeżeli podatnik nie był zarejestrowany jako podatnik VAT w okresie, w którym poniósł wydatki, nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego za ten okres poprzez złożenie korekty deklaracji".

Dyrektor KIS podkreślił, że wnioskodawca nie był zarejestrowany jako podatnik VAT w okresie, w którym poniósł wydatki ze wskazanego grantu, a zatem nie ma możliwości skorzystania z prawa do obniżenia podatku.

Dodatkowo, Dyrektor KIS zwrócił uwagę na fakt, że wnioskodawca nie mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku, ponieważ nie spełniał warunków określonych w art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które stanowią, że prawo do obniżenia podatku przysługuje podatnikowi, jeżeli wydatki zostały poniesione w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego za okres, w którym poniósł wydatki ze wskazanego grantu, poprzez złożenie korekty deklaracji. W związku z tym, wnioskodawca powinien zwrócić uwagę na konieczność prawidłowego rozliczenia podatku VAT, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.214.2023.1.ASZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA