REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktur za transport międzynarodowy z błędną stawką VAT?

Mały podatnik 2024. Limity VAT, PIT, CIT
Mały podatnik 2024. Limity VAT, PIT, CIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych za usługi transportowe, nawet jeżeli faktury te zawierają stawkę VAT 23% przy usługach transportu międzynarodowego towarów, dla których przewidziana jest stawka VAT 0%.

Usługi polskich przewoźników do realizacji transportu międzynarodowego

Wnioskodawca w sprawie - spółka, będąca czynnym podatnikiem VAT i VAT UE, planowała wykorzystać usługi polskich przewoźników do realizacji transportu międzynarodowego towarów z Federacji Rosyjskiej oraz Królestwa Norwegii do Polski. Towary, będące własnością spółki, miały być przewożone trasami częściowo przebiegającymi przez terytorium Polski, a dokumentacja miała zawierać między innymi faktury za usługi transportowe oraz dokumenty celne.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymywanych od przewoźników, które objęte są stawką VAT 23%, mimo że usługi te dotyczą transportu międzynarodowego towarów, dla których przewidziana jest stawka VAT 0%.

W swoim stanowisku, spółka argumentowała, iż powinna mieć prawo do odliczenia VAT, ponieważ usługi transportowe są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w tym czynności opodatkowanych podatkiem VAT według stawki 0% jako usługi transportu międzynarodowego.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT

REKLAMA

W odpowiedzi, organ podatkowy stwierdził, że stanowisko Spółki jest prawidłowe. Uzasadniając swoją decyzję, organ odwołał się do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podkreślając, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT, gdy towary i usługi są faktycznie wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Zauważono, że odliczenie to jest możliwe, nawet jeśli na fakturach wystawionych przez przewoźników widnieje błędna stawka VAT, o ile usługi te faktycznie służą do realizacji czynności opodatkowanych. Organ podatkowy podkreślił również, że prawo do odliczenia VAT ma fundamentalne znaczenie dla neutralności systemu podatkowego VAT.

"Podsumowując, Spółce przysługuje/będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymywanych przez Wnioskodawcę od przewoźników, o których mowa w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, wystawionych ze stawką VAT 23% w sytuacji, gdy te faktury dokumentują usługi, dla których spełnione są warunki zastosowania stawki VAT 0% w postaci usług transportu międzynarodowego.

Należy jednak nadmienić, że w przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma faktury korygujące do ww. faktur, to będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego wykazanego w ww. fakturach." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego wskazuje na jego zgodność z duchem i literą przepisów prawa podatkowego. Poprzez skoncentrowanie się na faktycznym wykorzystaniu nabytych usług do czynności opodatkowanych, organ podatkowy potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy. Interpretacja ta podkreśla ważność zasady neutralności podatku VAT, umożliwiając Spółce odliczenie VAT, niezależnie od błędnej stawki podatku VAT na fakturach za usługi transportowe.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA