REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktur za transport międzynarodowy z błędną stawką VAT?

Mały podatnik 2024. Limity VAT, PIT, CIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych za usługi transportowe, nawet jeżeli faktury te zawierają stawkę VAT 23% przy usługach transportu międzynarodowego towarów, dla których przewidziana jest stawka VAT 0%.

Usługi polskich przewoźników do realizacji transportu międzynarodowego

Wnioskodawca w sprawie - spółka, będąca czynnym podatnikiem VAT i VAT UE, planowała wykorzystać usługi polskich przewoźników do realizacji transportu międzynarodowego towarów z Federacji Rosyjskiej oraz Królestwa Norwegii do Polski. Towary, będące własnością spółki, miały być przewożone trasami częściowo przebiegającymi przez terytorium Polski, a dokumentacja miała zawierać między innymi faktury za usługi transportowe oraz dokumenty celne.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymywanych od przewoźników, które objęte są stawką VAT 23%, mimo że usługi te dotyczą transportu międzynarodowego towarów, dla których przewidziana jest stawka VAT 0%.

W swoim stanowisku, spółka argumentowała, iż powinna mieć prawo do odliczenia VAT, ponieważ usługi transportowe są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w tym czynności opodatkowanych podatkiem VAT według stawki 0% jako usługi transportu międzynarodowego.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT

REKLAMA

W odpowiedzi, organ podatkowy stwierdził, że stanowisko Spółki jest prawidłowe. Uzasadniając swoją decyzję, organ odwołał się do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podkreślając, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT, gdy towary i usługi są faktycznie wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Zauważono, że odliczenie to jest możliwe, nawet jeśli na fakturach wystawionych przez przewoźników widnieje błędna stawka VAT, o ile usługi te faktycznie służą do realizacji czynności opodatkowanych. Organ podatkowy podkreślił również, że prawo do odliczenia VAT ma fundamentalne znaczenie dla neutralności systemu podatkowego VAT.

"Podsumowując, Spółce przysługuje/będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymywanych przez Wnioskodawcę od przewoźników, o których mowa w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, wystawionych ze stawką VAT 23% w sytuacji, gdy te faktury dokumentują usługi, dla których spełnione są warunki zastosowania stawki VAT 0% w postaci usług transportu międzynarodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak nadmienić, że w przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma faktury korygujące do ww. faktur, to będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego wykazanego w ww. fakturach." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego wskazuje na jego zgodność z duchem i literą przepisów prawa podatkowego. Poprzez skoncentrowanie się na faktycznym wykorzystaniu nabytych usług do czynności opodatkowanych, organ podatkowy potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy. Interpretacja ta podkreśla ważność zasady neutralności podatku VAT, umożliwiając Spółce odliczenie VAT, niezależnie od błędnej stawki podatku VAT na fakturach za usługi transportowe.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA