REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przy zakupie mechanicznego zegarka naręcznego do pomiaru czasu pracy można obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego VAT?

czas pracy godziny nadliczbowe praca w godzinach nadliczbowych zegarek zegar
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawcy - radcy prawnemu, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia zegarka mechanicznego  naręcznego, służącego do pomiaru czasu pracy w trakcie świadczenia usług prawnych, jeśli przedmiotowy zegarek będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. 

Zegarek do pomiaru czasu świadczenia usług prawnych

Wnioskodawca w sprawie - radca prawny, prowadzący indywidualną kancelarię, planował zakup mechanicznego zegarka naręcznego. Zegarek ten ma służyć do precyzyjnego pomiaru czasu pracy, gdyż czasami brak jest możliwości korzystania z elektronicznych urządzeń. Wnioskodawca podkreślił, że zegarek będzie wykorzystywany wyłącznie w celach zawodowych i nie będzie używany do celów prywatnych.

Prawnik zapytał, czy może zaliczyć zakup zegarka mechanicznego naręcznego, używanego do pomiaru czasu świadczenia usług prawnych, do kosztów uzyskania przychodu oraz odliczyć od niego podatek VAT.

Wnioskodawca argumentował, że zakup zegarka jest uzasadniony ze względu na konieczność dokładnego rozliczania klientów. Podkreśla, że zegarek jest sprzętem firmowym, bezpośrednio związanym z prowadzoną działalnością, i jego koszt powinien być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodu, a od zakupu należy odliczyć VAT.

Towar wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Podkreślił, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli nabyte towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W tym przypadku, zakup zegarka naręcznego do pomiaru czasu pracy w trakcie świadczenia usług prawnych spełnia ten warunek.

"Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W okolicznościach niniejszej sprawy – jak Pan wskazał w opisie sprawy – Pana działalność gospodarcza w zakresie usług prawniczych jest opodatkowana stawką 23% VAT i zegarek będzie wykorzystywany w czasie świadczenia usług prawnych, w tym także takich, na które nie można wnosić żadnych urządzeń elektronicznych z uwagi na tajemnicę zawodową. Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z powyższym należy uznać, że warunki, o których mowa w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy zostaną spełnione.

W konsekwencji należy stwierdzić, że Panu będącemu zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. zegarka, ponieważ – jak wynika z treści opisu sprawy - przedmiotowy zegarek będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Podkreślenia wymaga jednak, że może Pan zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Interpretacja organu podatkowego jest zgodna z obowiązującymi przepisami i stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę. Decyzja ta umożliwia radcy prawnemu dokładniejsze rozliczenia oraz przyczynia się do uniknięcia ewentualnych sporów z klientami odnośnie czasu pracy i wynagrodzenia. Jest to przykład, jak precyzyjne narzędzia pracy mogą być uznawane za koszt uzyskania przychodu, co sprzyja lepszej organizacji i efektywności działalności zawodowej.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA