REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zwrot kosztów ładowania samochodów elektrycznych stanowi dodatkowy przychód dla pracownika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zwrot kosztów ładowania służbowych samochodów elektrycznych przez pracodawcę nie stanowi dodatkowego przychodu dla pracownika.

Kiedy przy zakupie mechanicznego zegarka naręcznego do pomiaru czasu pracy można obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawcy - radcy prawnemu, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia zegarka mechanicznego  naręcznego, służącego do pomiaru czasu pracy w trakcie świadczenia usług prawnych, jeśli przedmiotowy zegarek będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. 

Czy odprawa emerytalna może być zwolniona od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi, który ukończył 60 rok życia w przypadku kobiet, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż w przedmiotowej sprawie nie został spełniony warunek „nieotrzymywania emerytury”, który jest warunkiem obligatoryjnym dla zastosowania ulgi dla pracującego seniora.

Czy refundacja za sprzęt do pracy zdalnej jest zwolniona od opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wypłata ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi za zakup sprzętu do pracy zdalnej jest uznawana za przychód ze stosunku pracy, ale może być zwolniona z opodatkowania, o ile spełnione zostaną określone warunki, w tym równoważność wypłaconego ekwiwalentu i wydatków pracownika na zakup sprzętu.

REKLAMA

Czy koszty lotów w tunelu aerodynamicznym i skoków spadochronowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszty sfinansowania lotów w tunelu aerodynamicznym oraz skoków spadochronowych dla pracownika w celu podnoszenia jego kwalifikacji stanowią koszty uzyskania przychodów.

Czy ugoda sądowa dotycząca odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę zwalnia z PIT?

Krajowa informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku odszkodowania wypłaconego pracownikowi w wyniku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, odszkodowanie jest uznawane za przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z przepisami prawa podatkowego.

Czy adwokat ma możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu zegarka?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową dotyczącą zaliczenia zakupu mechanicznego zegarka jako kosztu uzyskania przychodu dla adwokata prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, KIS potwierdziła, że zegarek może być uznany za niezbędne narzędzie do prawidłowego zapisywania czasu pracy, a tym samym można odliczyć podatek VAT związany z tym zakupem.

Można skorzystać z ulgi dla seniora, pracując i pobierając rentę zamiast emerytury

Zdaniem Dyrektora KIS istnieje możliwość skorzystania z ulgi dla seniora przez osobę pracującą, która nie pobiera jeszcze emerytury, ale otrzymuje rentę. Według interpretacji, osoba powyżej 65 roku życia, spełniająca określone warunki, może obniżyć podatek PIT za pomocą ulgi dla seniora na mocy art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT. 

REKLAMA

Jak rozliczyć dochody z pracy dla francuskiej firmy będąc rezydentem podatkowym w Polsce?

Sprawa dotyczyła opodatkowania dochodów z pracy dla obywatela Francji, który jest rezydentem podatkowym w Polsce. Według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej dochody z pracy wykonywanej na rzecz francuskiej firmy podlegają opodatkowaniu w Polsce. 

REKLAMA