REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

parking podziemny garaż samochód mieszkanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Samochód służbowy prezesa zarządu a przychód podatkowy

Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, korzystała z samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego, przy czym wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdu (w tym paliwo, ubezpieczenie, serwisowanie) były regularnie księgowane jako wydatki firmy. Samochód był wykorzystywany przez prezesa zarządu wyłącznie w celach służbowych, co było zgodne z wewnętrznym regulaminem korzystania z samochodów służbowych spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy korzystanie przez prezesa zarządu z samochodu służbowego, udostępnianego mu na potrzeby wykonywania obowiązków służbowych, generuje dla niego przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń i czy spółka jako płatnik jest zobowiązana do obliczenia, pobrania oraz odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W ocenie spółki korzystanie przez prezesa zarządu z samochodu służbowego nie stanowiło dla niego przychodu z nieodpłatnych świadczeń, gdyż pojazd ten był wykorzystywany wyłącznie w celach związanych z działalnością operacyjną spółki. Z tego względu spółka uważała, że nie powinna być zobowiązana jako płatnik do realizacji obowiązków podatkowych z tym związanych.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa odpowiedziała, że w świetle opisanego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prezes zarządu nie uzyskuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Korzystanie z samochodu służbowego, które jest ograniczone wyłącznie do celów związanych z pełnieniem funkcji służbowych, nie jest traktowane jako przysporzenie majątkowe, które podlegałoby opodatkowaniu.

Podstawą prawną interpretacji były przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności art. 9 ust. 1, art. 11 ust. 1 oraz art. 13. Zgodnie z nimi, tylko takie przychody, które mają charakter nieodpłatnych świadczeń lub są związane z innymi formami przysporzenia majątkowego, podlegają opodatkowaniu. Korzystanie z samochodu służbowego do celów związanych z realizacją obowiązków służbowych nie spełniało tych kryteriów, skoro nie wiązało się z żadnym dodatkowym przysporzeniem majątkowym dla prezesa. Ponadto, korzystanie to było regulowane umową oraz wewnętrznym regulaminem spółki, które jasno określały jego zakres i cele, co dodatkowo potwierdzało służbowy charakter użytkowania samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.130.2024.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA