REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwrot kosztów ładowania samochodów elektrycznych stanowi dodatkowy przychód dla pracownika?

elektromobilność elektryki elektrycy samochody auta autka elektryczne
elektromobilność elektryki elektrycy samochody auta autka elektryczne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zwrot kosztów ładowania służbowych samochodów elektrycznych przez pracodawcę nie stanowi dodatkowego przychodu dla pracownika.

Zwrot kosztów ładowania elektryków a przychód dla pracownika 

Wnioskodawcą jest spółka, która udostępnia pracownikom służbowe samochody elektryczne wraz z ładowarkami do użytku domowego. Pojazdy są zgodne z definicją pojazdów elektrycznych zawartej w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Spółka zapewnia także pracownikom ładowarki do samochodów, które mogą być instalowane w domach pracowników, aby umożliwić ładowanie pojazdów poza godzinami pracy. Firma planuje dokonywać zwrotu rzeczywistych kosztów energii elektrycznej poniesionych przez pracowników na ładowanie pojazdów. Dodatkowo, pracownicy użytkujący samochody służbowe do celów prywatnych obciążani są miesięcznym ryczałtem w wysokości 250 zł.

REKLAMA

Spółka zwróciła się z pytaniem do KIS czy zwrot kosztów poniesionych przez pracowników na ładowanie służbowych samochodów elektrycznych, używanych zarówno służbowo, jak i prywatnie, stanowi dodatkowy przychód dla pracowników podlegający opodatkowaniu. Dodatkowo, firma spytała, czy udostępnienie ładowarek stanowi nieodpłatne świadczenie i czy generuje obowiązki płatnika podatku dochodowego. Spółka uznała, że zwrot kosztów ładowania samochodów elektrycznych nie powinien być traktowany jako dodatkowy przychód pracownika i nie powinien podlegać opodatkowaniu. Firma argumentowała, że koszty są zawarte w ryczałcie za użytkowanie prywatne samochodów służbowych. Co więcej, firma twierdzi, że udostępnienie ładowarek nie stanowi przychodu dla pracowników, gdyż jest to świadczenie służące głównie interesom pracodawcy.

KIS: zwrot kosztów ładowania elektryków nie stanowi przychodu 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że świadczenia udzielane przez pracodawcę (udostępnienie ładowarek oraz zwrot kosztów ładowania pojazdów elektrycznych) są realizowane w interesie pracodawcy, nie przynosząc bezpośrednich korzyści majątkowych pracownikom, a więc nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS wskazała, że ładowarki umożliwiają pracownikom ładowanie służbowych pojazdów w domu, co było korzystne głównie dla pracodawcy, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie pojazdów do celów służbowych. 

Organ podkreślił, że montaż ładowarek w domach pracowników miał na celu przede wszystkim zwiększenie efektywności wykorzystania służbowych pojazdów elektrycznych, a nie przynoszenie korzyści materialnych pracownikom. Wobec tego, świadczenie nie przyniosło realnego przysporzenia majątkowego pracownikom, które mogłoby być uznane za przychód podlegający opodatkowaniu. KIS podkreśliła, że zwrot to rekompensata wydatków związanych ze służbowym wykorzystaniem pojazdów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.917.2023.1.DJ

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA