REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwrot kosztów ładowania samochodów elektrycznych stanowi dodatkowy przychód dla pracownika?

elektromobilność elektryki elektrycy samochody auta autka elektryczne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zwrot kosztów ładowania służbowych samochodów elektrycznych przez pracodawcę nie stanowi dodatkowego przychodu dla pracownika.

Zwrot kosztów ładowania elektryków a przychód dla pracownika 

Wnioskodawcą jest spółka, która udostępnia pracownikom służbowe samochody elektryczne wraz z ładowarkami do użytku domowego. Pojazdy są zgodne z definicją pojazdów elektrycznych zawartej w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Spółka zapewnia także pracownikom ładowarki do samochodów, które mogą być instalowane w domach pracowników, aby umożliwić ładowanie pojazdów poza godzinami pracy. Firma planuje dokonywać zwrotu rzeczywistych kosztów energii elektrycznej poniesionych przez pracowników na ładowanie pojazdów. Dodatkowo, pracownicy użytkujący samochody służbowe do celów prywatnych obciążani są miesięcznym ryczałtem w wysokości 250 zł.

REKLAMA

Spółka zwróciła się z pytaniem do KIS czy zwrot kosztów poniesionych przez pracowników na ładowanie służbowych samochodów elektrycznych, używanych zarówno służbowo, jak i prywatnie, stanowi dodatkowy przychód dla pracowników podlegający opodatkowaniu. Dodatkowo, firma spytała, czy udostępnienie ładowarek stanowi nieodpłatne świadczenie i czy generuje obowiązki płatnika podatku dochodowego. Spółka uznała, że zwrot kosztów ładowania samochodów elektrycznych nie powinien być traktowany jako dodatkowy przychód pracownika i nie powinien podlegać opodatkowaniu. Firma argumentowała, że koszty są zawarte w ryczałcie za użytkowanie prywatne samochodów służbowych. Co więcej, firma twierdzi, że udostępnienie ładowarek nie stanowi przychodu dla pracowników, gdyż jest to świadczenie służące głównie interesom pracodawcy.

KIS: zwrot kosztów ładowania elektryków nie stanowi przychodu 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że świadczenia udzielane przez pracodawcę (udostępnienie ładowarek oraz zwrot kosztów ładowania pojazdów elektrycznych) są realizowane w interesie pracodawcy, nie przynosząc bezpośrednich korzyści majątkowych pracownikom, a więc nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS wskazała, że ładowarki umożliwiają pracownikom ładowanie służbowych pojazdów w domu, co było korzystne głównie dla pracodawcy, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie pojazdów do celów służbowych. 

Organ podkreślił, że montaż ładowarek w domach pracowników miał na celu przede wszystkim zwiększenie efektywności wykorzystania służbowych pojazdów elektrycznych, a nie przynoszenie korzyści materialnych pracownikom. Wobec tego, świadczenie nie przyniosło realnego przysporzenia majątkowego pracownikom, które mogłoby być uznane za przychód podlegający opodatkowaniu. KIS podkreśliła, że zwrot to rekompensata wydatków związanych ze służbowym wykorzystaniem pojazdów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.917.2023.1.DJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA