REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odprawa emerytalna może być zwolniona od podatku dochodowego?

wypłata emerytury
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi, który ukończył 60 rok życia w przypadku kobiet, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż w przedmiotowej sprawie nie został spełniony warunek „nieotrzymywania emerytury”, który jest warunkiem obligatoryjnym dla zastosowania ulgi dla pracującego seniora.

Odprawa emerytalna a ulga dla seniora

Pracownik, którego zatrudnienie zakończyło się 28 grudnia 2022 r. w związku z przejściem na emeryturę, otrzymał odprawę emerytalną, która została wypłacona 27 stycznia 2023 r. Od tej odprawy została pobrana i odprowadzona do urzędu skarbowego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednocześnie 1 stycznia 2023 r., pracownik ten został zatrudniony jako osoba pobierająca emeryturę. Emerytura została przyznana 13 stycznia 2023 r. i wypłacona 19 stycznia 2023 r. Od odprawy emerytalnej została pobrana i odprowadzona do urzędu skarbowego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie zastosowano oświadczenia złożonego przez pracownika 12 stycznia 2022 r. w sprawie stosowania przez płatnika zwolnienia od podatku dochodowego do przychodów podatnika po ukończeniu 60 roku życia w przypadku kobiety, które zdaniem płatnika obowiązywało do dnia rozwiązania umowy o pracę (28 grudnia 2022 r.) w związku z przejściem na emeryturę.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi, który przeszedł na emeryturę i jednocześnie został ponownie zatrudniony, powinna być zakwalifikowana jako przychód zwolniony od podatku dochodowego ze względu na ukończenie przez pracownika 60 roku życia.

Pracodawca (wnioskodawca) argumentował, że pobranie i odprowadzenie do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu pracownika z tytułu odprawy emerytalnej wypłaconej 27 stycznia 2023 r. było zasadne. Wynika to z faktu, że z dniem rozwiązania pierwotnego stosunku pracy tj. 28 grudnia 2022 r. wygasło oświadczenie złożone przez pracownika w sprawie stosowania przez płatnika zwolnienia od podatku dochodowego od przychodów podatnika po ukończeniu 60 roku życia w przypadku kobiety. Oświadczenia tego nie można było zastosować w przypadku ponownego zatrudnienia tego pracownika 1 stycznia 2023 r. posiadającego już status emeryta. Prezentowane stanowisko znajduje uzasadnienie w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 154 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Brak możliwości zastosowania ulgi dla pracującego seniora

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że pobranie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od odprawy emerytalnej było zasadne. 

REKLAMA

KIS wskazała, że z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT wynika, że zwolnione od podatku są przychody otrzymane przez podatnika, który mimo nabycia uprawnienia (prawa) do emerytury, tej emerytury nie otrzymuje. Tym samym, warunek „nieotrzymywania emerytury” jako warunek do zastosowania ww. zwolnienia podatkowego powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności ze stosunku pracy. Jak wynika natomiast z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychód powstaje w momencie otrzymania środków pieniężnych lub postawienia ich do dyspozycji podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na powyższe organ podatkowy stwierdził, że na gruncie przedstawionego opisu zdarzenia otrzymana przez pracownika 27 stycznia 2023 r. odprawa emerytalna (jako przychód ze stosunku pracy) nie korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT, ponieważ odprawa ta została pracownikowi wypłacona dopiero po wypłacie emerytury, która to wypłata miała miejsce wcześniej, tj. 19 stycznia 2023 r. KIS zaznaczyła, że powyższe sprawiło, że w przedmiotowym przypadku nie został spełniony ww. warunek „nieotrzymywania emerytury”, który jest warunkiem obligatoryjnym dla zastosowania rzeczonej ulgi dla pracującego seniora.

"W konsekwencji słusznie od wypłaconej pracownikowi odprawy emerytalnej naliczyli, pobrali i przekazali Państwo na rachunek urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.399.2023.1.ŁS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA