REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wystawienie recepty farmaceutycznej jest zwolnione z VAT?

farmaceuta
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała że usługa wystawienia recepty farmaceutycznej przez farmaceutę korzysta ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.

Recepta farmaceutyczna a VAT 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi apteki, działając jako czynny podatnik VAT. Spółka w ramach swojej działalności zajmuje się sprzedażą produktów farmaceutycznych, produkcją substancji farmaceutycznych oraz sprzedażą detaliczną kosmetyków i artykułów toaletowych. Firma zainicjowała program, w ramach którego pobiera opłaty od pacjentów za usługi wystawiania recept farmaceutycznych przez zatrudnionych farmaceutów. Proces obejmuje przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz weryfikację dokumentacji medycznej, aby upewnić się, że lek jest odpowiedni i zgodny z zaleceniami terapeutycznymi. Opłata za usługę jest stała i niezależna od liczby wystawionych recept. Wnioskodawca ewidencjonuje każdą transakcję i dokumentuje ją za pomocą paragonu fiskalnego.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy świadczone usługi wystawiania recept farmaceutycznych podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Wnioskodawca uznał, że usługa wystawienia recepty farmaceutycznej przez osobę wykonującą zawód farmaceuty powinna korzystać ze zwolnienia z VAT.

KIS: usługa wystawienia recepty przez farmaceutę jest zwolniona z VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także, które są świadczone przez określone podmioty. Zwolnienie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że ważne są zarówno rodzaj świadczonych usług, jak i status podmiotu wykonującego. KIS odwołała się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontekście opieki zdrowotnej, która obejmuje działania mające na celu nie tylko leczenie, ale także profilaktykę oraz diagnozę chorób lub zaburzeń zdrowotnych. 

Wystawianie recept farmaceutycznych przez zatrudnionego farmaceutę w aptece wpisuje się w ten kontekst, ponieważ jest to działanie mające bezpośredni związek z procesem leczenia, zarówno w zakresie doboru odpowiednich leków, jak i w zakresie zapobiegania dalszym problemom zdrowotnym. Organ podatkowy stwierdził, że farmaceuta, jako zawód medyczny, odgrywa kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej. Jego działania nie ograniczają się tylko do dystrybucji leków, ale także obejmują doradztwo i opiekę farmaceutyczną, co ma bezpośredni wpływ na profilaktykę i leczenie pacjentów. W kontekście prawnym, farmaceuci są uprawnieni do wykonywania zawodu medycznego, co potwierdzają regulacje prawne, takie jak ustawa o zawodzie farmaceuty.

KIS podkreśliła, że zgodnie z art. 96 ustawy prawo farmaceutyczne, wystawianie recept farmaceutycznych w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta jest działaniem, które bezpośrednio wpływa na ochronę zdrowia. Recepty te są wystawiane z pełną odpłatnością i wymagają odpowiedniej dokumentacji oraz uzasadnienia, co podkreśla ich rolę w procesie leczenia. Organ przyznał, że zwolnienie usług medycznych od podatku VAT ma na celu wsparcie systemu opieki zdrowotnej, ułatwiając dostęp do usług medycznych i zmniejszając obciążenie finansowe pacjentów. Wystawianie recept przez farmaceutów jest nieodłącznym elementem tego systemu, co uzasadniało zastosowanie zwolnienia z zapłaty podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.605.2023.2.JM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA