Czy nabycie środków pieniężnych po zmarłym partnerze z PPE z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie środków z PPE po zmarłym partnerze
W marcu 2023 r. w Wielkiej Brytanii zmarł długoletni partner wnioskodawczyni, który był członkiem PPE, prowadzonego dla jego zakładu pracy. W ramach programu pracodawca oraz pracownik przekazywali regularnie kwoty na emeryturę pracownika. W kwietniu 2017 r. partner kobiety, pisemnym upoważnieniem, na formularzu administratora, ustanowił ją jedynym beneficjentem 100% zgromadzonych w programie środków, w razie jego śmierci. Po śmierci partnera podatniczka złożyła do administratora PPE wniosek o wypłatę zgromadzonych w programie środków, które otrzymała jednorazowym przelewem na konto bankowe.
REKLAMA
Zainteresowana argumentowała, że wypłata środków z PPE nastąpiła na zasadzie uznaniowej, a nie na zasadzie dziedziczenia. Taka forma nabycia nie jest wymieniona w zamkniętym katalogu tytułów nabycia określonym w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z uwagi na to środki, które otrzymała, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Skutki podatkowe nabycia środków z PPE
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że nabycie przez podatniczkę środków pieniężnych zgromadzonych przez jej partnera w PPE w Wielkiej Brytanii na podstawie pisemnej dyspozycji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wyjaśnił, że katalog tytułów nabycia podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 tej ustawy jest katalogiem zamkniętym. Z uwagi na to jedynie wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią przypadki podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Następnie organ odniósł się do art. 3 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn zgodnie, z którym: „podatkowi nie podlega nabycie w drodze dziedziczenia środków z pracowniczego programu emerytalnego". Ponadto zwrócił uwagę, że na podstawie art. 922 § 2 oraz art. 831 § 1 Kodeksu cywilnego, środki z programu emerytalnego, przekazane na podstawie pisemnej dyspozycji zmarłego, nie wchodzą w skład spadku i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
REKLAMA
„Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, że nabycie przez Panią środków pieniężnych zgromadzonych przez Pani partnera w Pracowniczym Programie Emerytalnym w Wielkiej Brytanii na podstawie pisemnej dyspozycji pozostaje poza zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. nie zostało wymienione w zamkniętym katalogu tytułów nabycia określonym w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.