REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na transport pracowników za granicę są opodatkowane estońskim CIT?

autobus autokar transport zbiorowy komunikacja zbiorowa pks
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki związane z transportem pracowników oraz używane do tego celu samochody nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, gdyż są one wyłącznie wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej.

Transport pracowników a estoński CIT 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność gospodarczą zarówno na terenie Polski, jak i za granicą, świadcząc różne usługi, w tym prefabrykację, montaż rurociągów technologicznych, konstrukcje stalowe i linie przesyłowe. Usługi są wykonywane w różnych lokalizacjach, głównie w Polsce, ale także w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W odniesieniu do pracowników którzy są oddelegowani za granicę, aby wykonywać swoje obowiązki zawodowe, spółka zapewnia transport na miejsce oddelegowania wraz z powrotem. Samochody używane do tego celu to minibusy, które nie są uważane za samochody ciężarowe. Spółka ponosi w całości koszty związane z transportem pracowników i nie obciąża pracowników żadnymi opłatami za ten transport. Pracownicy nie otrzymują również ryczałtu na korzystanie z tych samochodów służbowych do celów prywatnych.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy wydatki na transport pracowników podczas oddelegowania powodują opodatkowanie ryczałem od dochodów spółek. Wnioskodawca uważa, że wydatki związane z transportem pracowników na miejsce oddelegowania lub ich dowozami do miejsca pracy w miejscu oddelegowania nie mogą być uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Spółka nie zgadza się, że wydatki powinny być opodatkowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.

KIS: wydatki na transport pracowników nie podlegają ryczałtowi 

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, zarówno wydatki związane z transportem pracowników, jak i używane samochody do tego celu, nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, ponieważ są wykorzystywane wyłącznie w celach działalności gospodarczej. KIS stwierdziła, że wydatki związane z transportem pracowników na miejsce oddelegowania lub dowożeniem ich do miejsca pracy w miejscu oddelegowania nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlegającymi opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Samochody używane do tego celu są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Wydatki na ten cel nie generują przychodów z tytułu ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.18.2023.2.HK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA