REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na ochronę środowiska mogą być opodatkowane ryczałtem?

ochrona środowiska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki ponoszone przez spółkę na cele związane z ochroną środowiska, realizowane poprzez współprace z zagranicznymi partnerami należy opodatkować ryczałtem.

Wydatki na ochronę środowiska a ryczałt

Wnioskodawcą jest spółka, która działa w branży e-commerce. Wnioskodawca skupia swoje działania na ekologii i ochronie środowiska. Część strategii CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) firmy, ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku oraz zwiększanie sprzedaży poprzez angażowanie się w inicjatywy proekologiczne. W celu dalszego wzmocnienia swojego wizerunku ekologicznego i realizacji celów CSR, spółka planuje nawiązać dwie współprace: pierwsza będzie dotyczyła współpracy z zagraniczną spółką kapitałową z Danii, która będzie usuwać plastik z wód w imieniu spółki, odpowiadając w ten sposób za ilość plastiku używanego w opakowaniach., druga będzie dotyczyła współpracy z zagraniczną spółką kapitałową z Kenii, która będzie dystrybuować nasiona w Kenii w zależności od ilości wyprodukowanych przez wnioskodawcę produktów z określonej marki własnej. 

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS, czy ponoszone wydatki na rzecz partnerów stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i czy podlegają opodatkowaniu ryczałtem. Spółka uważa, że wydatki są ściśle związane z działalnością gospodarczą spółki, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia lojalności klientów i sprzedaży, budowania pozytywnego wizerunku firmy oraz jej konkurencyjności. 

KIS: wydatki na współpracę nie kwalifikują się jako związane z działalnością gospodarczą

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wydatki na współpracę z partnerami nie mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą spółki ze względu na ich ograniczony związek z główną działalnością, brak lokalnego wymiaru, niepewność co do długoterminowych korzyści oraz potrzebę zrównoważonego podejścia do strategii CSR. KIS uznała, że choć CSR jest istotnym elementem dla wielu przedsiębiorstw, to nie każdy wydatek może być automatycznie zaklasyfikowany jako realizacja tej strategii. Organ zauważył, że związek między wydatkami a przyszłymi korzyściami wnioskodawcy był niepewny i trudny do uchwycenia w ramach krótkoterminowej analizy podatkowej.

Dodatkowo, KIS wskazała, że działalność gospodarcza cechuje się zarobkowym charakterem, czyli dążeniem do osiągania zysków. Wydatki związane z działaniami CSR, choć mogły mieć pozytywny wpływ na wizerunek i długoterminowy rozwój firmy, nie były bezpośrednio związane z osiąganiem zysków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.679.2023.1.KW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA