Czy wydatki na ochronę środowiska mogą być opodatkowane ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki na ochronę środowiska a ryczałt
Wnioskodawcą jest spółka, która działa w branży e-commerce. Wnioskodawca skupia swoje działania na ekologii i ochronie środowiska. Część strategii CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) firmy, ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku oraz zwiększanie sprzedaży poprzez angażowanie się w inicjatywy proekologiczne. W celu dalszego wzmocnienia swojego wizerunku ekologicznego i realizacji celów CSR, spółka planuje nawiązać dwie współprace: pierwsza będzie dotyczyła współpracy z zagraniczną spółką kapitałową z Danii, która będzie usuwać plastik z wód w imieniu spółki, odpowiadając w ten sposób za ilość plastiku używanego w opakowaniach., druga będzie dotyczyła współpracy z zagraniczną spółką kapitałową z Kenii, która będzie dystrybuować nasiona w Kenii w zależności od ilości wyprodukowanych przez wnioskodawcę produktów z określonej marki własnej.
REKLAMA
Wnioskodawca skierował pytanie do KIS, czy ponoszone wydatki na rzecz partnerów stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i czy podlegają opodatkowaniu ryczałtem. Spółka uważa, że wydatki są ściśle związane z działalnością gospodarczą spółki, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia lojalności klientów i sprzedaży, budowania pozytywnego wizerunku firmy oraz jej konkurencyjności.
KIS: wydatki na współpracę nie kwalifikują się jako związane z działalnością gospodarczą
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wydatki na współpracę z partnerami nie mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą spółki ze względu na ich ograniczony związek z główną działalnością, brak lokalnego wymiaru, niepewność co do długoterminowych korzyści oraz potrzebę zrównoważonego podejścia do strategii CSR. KIS uznała, że choć CSR jest istotnym elementem dla wielu przedsiębiorstw, to nie każdy wydatek może być automatycznie zaklasyfikowany jako realizacja tej strategii. Organ zauważył, że związek między wydatkami a przyszłymi korzyściami wnioskodawcy był niepewny i trudny do uchwycenia w ramach krótkoterminowej analizy podatkowej.
Dodatkowo, KIS wskazała, że działalność gospodarcza cechuje się zarobkowym charakterem, czyli dążeniem do osiągania zysków. Wydatki związane z działaniami CSR, choć mogły mieć pozytywny wpływ na wizerunek i długoterminowy rozwój firmy, nie były bezpośrednio związane z osiąganiem zysków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.