REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymywanie dożywotniej renty od członka rodziny wiąże się z koniecznością opodatkowania?

rodzina
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że ustanowienie dożywotniej nieodpłatnej renty wypłacanej przez córkę podlega przepisom PSD w związku z czym nie polega pod PIT.

Umowa dożywotniej renty z córką i zięciem

Wnioskodawczyni oraz jej mąż mają zawrzeć umowę dożywotniej renty z córką i zięciem. W zamian za rentę odpłatną, mąż Wnioskodawczyni planuje przekazać część swoich udziałów w spółce z o.o. Renty mają być wypłacane comiesięcznie, waloryzowane każdego roku i płatne przelewem na rachunek bankowy. W przypadku śmierci jednego z małżonków, drugi ma prawo do renty w pełnej kwocie.

REKLAMA

Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, jakie są jej obowiązki podatkowe w zakresie podatku PIT i podatku od spadków i darowizn.

Nieodpłatna renta podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn

REKLAMA

Organ podatkowy wskazał, że nieodpłatna renta uzyskana przez wnioskodawczynię podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednakże, biorąc pod uwagę, że umowa nieodpłatnej renty zostanie zawarta przez Wnioskodawczynię z jej córką (w formie aktu notarialnego), renta ta może podlegać zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto, nie będzie obowiązku zgłaszania tego nabycia do naczelnika urzędu skarbowego.

W odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy odwołał się do art. 9 ust. 1 oraz art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazując, że renta nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ już jest objęta przez przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Podsumowanie

Organ wyjaśnił, że renta, będąc nieodpłatnym nabyciem, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, przy czym może być zwolniona z tego podatku, jeśli zostanie zgłoszona w odpowiednim terminie i spełnione zostaną inne warunki określone w ustawie. Organ podatkowy wyjaśnił również, że obowiązek zgłoszenia nie dotyczy umów zawartych w formie aktu notarialnego. W kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy wskazał, że renta nie będzie podlegać opodatkowaniu w tej kategorii, jako że jest już objęta przez przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z tym, wnioskodawczyni będzie zwolniona z opodatkowania świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.152.5.AD 0113-KDIPT2-3.4011.568.2023.5.KKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA