REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można opodatkować przychody ze sprzedaży praw autorskich podatkiem liniowym?

podatek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że polski rezydent podatkowy może opodatkować przychody uzyskane ze sprzedaży praw autorskich do projektów wentylatorów sufitowych podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Ustalenie formy opodatkowania działalności gospodarczej

Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem PIT, zawarł umowy z kilkoma kontrahentami, na mocy których przekazał im prawa autorskie do projektów wentylatorów sufitowych. Przychody uzyskane z tych umów obecnie rozlicza jako przychody z autorskich praw majątkowych zgodnie z art. 18 ustawy o PIT. Podatnik planuje rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i zastanawia się, czy możliwe jest opodatkowanie tych przychodów podatkiem liniowym.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z planowanym rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej ma możliwość opodatkowania przychodów z działalności polegającej na tworzeniu projektów wentylatorów, a następnie sprzedaży praw autorskich do projektów i czerpania z tego zysków, podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy o PIT.

Mężczyzna był zdania, że może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, o którym mowa w ww. uregulowaniu, jeśli przedmiotem jego działalności będzie tworzenie projektów wentylatorów sufitowych, a następnie sprzedaż praw autorskich do tych projektów.

Możliwość opodatkowania przychodów podatkiem liniowym

REKLAMA

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W uzasadnieniu swojej interpretacji organ odwołał się do przepisów ustawy o PIT, które pozwalają na wybór opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy.

KIS wyjaśniła, że zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wyszczególnionych w tym uregulowaniu. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają obowiązek złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

"Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że jeżeli złoży Pan pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania w formie podatku liniowego, to w związku z planowanym rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej będzie miał Pan możliwość opodatkowania przychodów z działalności polegającej na tworzeniu projektów wentylatorów, a następnie sprzedaży praw autorskich do projektów, podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Tak więc, na podstawie analizy przepisów i okoliczności przedstawionych przez wnioskodawcę, organ podatkowy potwierdził, że wnioskodawca ma możliwość opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży praw autorskich do projektów wentylatorów sufitowych, podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o PIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.494.2023.2.ID

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA