Czy złożenie jednego formularza SD-Z2 dla trzech przelewów darowizny zwalnia od podatku od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Błędnie złożony formularzem SD-Z2 a zwolnienie z podatku
Podatnik, będący wnioskodawcą otrzymał od swojej matki darowiznę pieniężną w postaci trzech przelewów. Następnie mężczyzna wypełnił formularz SD-Z2 dotyczący nabycia tytułem darowizny środków pieniężnych, wysyłając go elektronicznie. Po wysłaniu dokumentu otrzymał potwierdzenie "pomyślnego złożenia dokumentu". Został jednak później poinformowany o błędzie w wypełnieniu formularza, który powinien był być wypełniony oddzielnie dla każdego przelewu. Niestety, minął już termin 6 miesięcy, umożliwiający zwolnienie całej kwoty darowizny od podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy otrzyma zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla wszystkich trzech przelewów mimo błędnie wypełnionego zgłoszenia. Podatnik uważał, że złożenie jednego druku SD-Z2 dotyczącego wszystkich darowizn powinno dać mu prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy potwierdził w swojej interpretacji, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Interpretacja ta opiera się na przepisach ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nimi, obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, czyli z chwilą wykonania darowizny. Zwolnienie od podatku przyznane jest, jeżeli zgłoszenie darowizny zostanie dokonane w ciągu 6 miesięcy od daty powstania obowiązku podatkowego.
Przepisy ustawy wskazują, że dla każdej otrzymanej darowizny powinien być złożony oddzielny druk SD-Z2. Niemniej jednak, organ podatkowy w swojej interpretacji podkreślił, że błąd w formularzu, jakim jest zgłoszenie kilku darowizn na jednym formularzu, jest tylko błędem technicznym. Głównym celem zgłoszenia jest dostarczenie organowi podatkowemu niezbędnych informacji do zastosowania zwolnienia, więc zgłoszenie na błędnie wypełnionym formularzu nie może pozbawić wnioskodawcy prawa do skorzystania ze zwolnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.