REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy „rabaty pośrednie” wpływają na obowiązek obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że otrzymanie środków pieniężnych przez spółkę od dostawców zagranicznych w ramach modelu transgranicznego nie będzie wywoływać dla spółki skutków w podatku VAT, w szczególności spółka nie będzie zobowiązana do obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego w związku z otrzymanymi „rabatami pośrednimi”.

Rabaty pośrednie a obowiązek obniżenia odliczonego podatku VAT

Spółka, jako czynny podatnik VAT, planuje świadczyć usługi informatyczne, tj. uczestniczyć w modelu transgranicznym sprzedaży usług chmurowych. W modelu tym będzie nabywać usługi chmurowe od polskich dystrybutorów, którzy z kolei nabywają te usługi od dostawców zagranicznych. Każda transakcja będzie odpowiednio dokumentowana fakturami VAT. Dostawcy zagraniczni, w ramach promocji, będą wypłacać spółce środki pieniężne w oparciu o spełnienie określonych warunków, głównie związanymi z poziomem zakupów usług chmurowych. Weryfikacja spełnienia tych warunków będzie przeprowadzana przez dostawców zagranicznych na podstawie danych oraz innych systemów obsługiwanych przez dystrybutorów. Środki pieniężne będą wypłacane przez dostawców zagranicznych, jeżeli spółka spełni wymagane warunki, które są oparte głównie na osiągnięciu ustalonego poziomu zakupów lub obrotów. Wypłata tych środków nie będzie uzależniona od innych działań, takich jak reklama czy eksponowanie usług chmurowych przez spółkę. 

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy otrzymanie środków pieniężnych od dostawców zagranicznych w formie "rabatów pośrednich" będzie miało wpływ na obowiązek obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego przez spółkę.

Spółka była zdania, że otrzymanie środków pieniężnych od dostawców zagranicznych nie wywołuje dla niej skutków w podatku VAT, w szczególności na firmie nie będzie ciążyć obowiązek obniżenia odliczonego VAT naliczonego w związku z otrzymanymi rabatami pośrednimi.

Brak obowiązku obniżenia naliczonego podatku VAT

Dyrektor KIS zgodził się z przedstawionym stanowiskiem i uznał, że otrzymane przez spółkę środki pieniężne nie mają wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem VAT, a tym samym nie wywołują obowiązku obniżenia naliczonego podatku VAT. 

Organ podatkowy stwierdził, że otrzymywanie środków pieniężnych z tytułu osiągnięcia określonego poziomu zakupów/obrotów ze sprzedaży usług chmurowych przez spółkę, które nie są związane ze świadczeniem wzajemnym (spółka nie będzie świadczyć na rzecz dostawcy zagranicznego żadnych dodatkowych czynności), stanowić będzie rabat pośredni. KIS wyjaśniła, że rabat pośredni jest przyznawany przez podatnika znajdującego się na początku łańcucha dostaw kolejnemu podmiotowi (innemu niż pierwszy nabywca).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

REKLAMA

"We wniosku wskazano bowiem, że jedynym warunkiem otrzymania środków pieniężnych jest osiągnięcie określonego poziomu zakupów usług chmurowych u Dostawców zagranicznych / poziomu sprzedaży usług chmurowych, który należy przekroczyć. Zatem wypłacenie środków nie wiąże się z wykonywaniem jakichkolwiek świadczeń na rzecz Dostawców zagranicznych przez Spółkę. Tym samym otrzymanie przez Państwa Spółkę środków pieniężnych nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego, bowiem ich otrzymanie nie będzie związane z jakąkolwiek czynnością opodatkowaną podatkiem VAT".

Organ podatkowy oparł swoje stanowisko na analizie przepisów i wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. KIS wyjaśniła, że udzielony „rabat pośredni” nie może wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania, jeśli podatnik nie jest stroną umowy dotyczącej dostawy towarów czy świadczenia usług, dla których udzielono rabatu. Ostatecznie, organ podatkowy uznał, że w analizowanej sytuacji nie ma obowiązku obniżenia naliczonego podatku VAT w związku z otrzymaniem tych środków.

"Tym samym, Państwa stanowisko, że otrzymanie środków pieniężnych przez Spółkę od Dostawców zagranicznych w ramach Modelu transgranicznego nie będzie wywoływać dla Spółki skutków w podatku VAT, w szczególności Spółka nie będzie zobowiązana do obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego w związku z otrzymanymi „rabatami pośrednimi”, należy uznać za prawidłowe" - podsumował organ.

Źródło: Otrzymanie środków pieniężnych przez Spółkę od Dostawców zagranicznych w ramach Modelu transgranicznego nie będzie wywoływać dla Spółki skutków w poda... - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.362.2023.2.JO - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA