Czy „rabaty pośrednie” wpływają na obowiązek obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego?

REKLAMA
REKLAMA
Rabaty pośrednie a obowiązek obniżenia odliczonego podatku VAT
Spółka, jako czynny podatnik VAT, planuje świadczyć usługi informatyczne, tj. uczestniczyć w modelu transgranicznym sprzedaży usług chmurowych. W modelu tym będzie nabywać usługi chmurowe od polskich dystrybutorów, którzy z kolei nabywają te usługi od dostawców zagranicznych. Każda transakcja będzie odpowiednio dokumentowana fakturami VAT. Dostawcy zagraniczni, w ramach promocji, będą wypłacać spółce środki pieniężne w oparciu o spełnienie określonych warunków, głównie związanymi z poziomem zakupów usług chmurowych. Weryfikacja spełnienia tych warunków będzie przeprowadzana przez dostawców zagranicznych na podstawie danych oraz innych systemów obsługiwanych przez dystrybutorów. Środki pieniężne będą wypłacane przez dostawców zagranicznych, jeżeli spółka spełni wymagane warunki, które są oparte głównie na osiągnięciu ustalonego poziomu zakupów lub obrotów. Wypłata tych środków nie będzie uzależniona od innych działań, takich jak reklama czy eksponowanie usług chmurowych przez spółkę.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy otrzymanie środków pieniężnych od dostawców zagranicznych w formie "rabatów pośrednich" będzie miało wpływ na obowiązek obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego przez spółkę.
Spółka była zdania, że otrzymanie środków pieniężnych od dostawców zagranicznych nie wywołuje dla niej skutków w podatku VAT, w szczególności na firmie nie będzie ciążyć obowiązek obniżenia odliczonego VAT naliczonego w związku z otrzymanymi rabatami pośrednimi.
Brak obowiązku obniżenia naliczonego podatku VAT
Dyrektor KIS zgodził się z przedstawionym stanowiskiem i uznał, że otrzymane przez spółkę środki pieniężne nie mają wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem VAT, a tym samym nie wywołują obowiązku obniżenia naliczonego podatku VAT.
Organ podatkowy stwierdził, że otrzymywanie środków pieniężnych z tytułu osiągnięcia określonego poziomu zakupów/obrotów ze sprzedaży usług chmurowych przez spółkę, które nie są związane ze świadczeniem wzajemnym (spółka nie będzie świadczyć na rzecz dostawcy zagranicznego żadnych dodatkowych czynności), stanowić będzie rabat pośredni. KIS wyjaśniła, że rabat pośredni jest przyznawany przez podatnika znajdującego się na początku łańcucha dostaw kolejnemu podmiotowi (innemu niż pierwszy nabywca).
Dyrektor KIS wskazał w szczególności:
REKLAMA
"We wniosku wskazano bowiem, że jedynym warunkiem otrzymania środków pieniężnych jest osiągnięcie określonego poziomu zakupów usług chmurowych u Dostawców zagranicznych / poziomu sprzedaży usług chmurowych, który należy przekroczyć. Zatem wypłacenie środków nie wiąże się z wykonywaniem jakichkolwiek świadczeń na rzecz Dostawców zagranicznych przez Spółkę. Tym samym otrzymanie przez Państwa Spółkę środków pieniężnych nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego, bowiem ich otrzymanie nie będzie związane z jakąkolwiek czynnością opodatkowaną podatkiem VAT".
Organ podatkowy oparł swoje stanowisko na analizie przepisów i wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. KIS wyjaśniła, że udzielony „rabat pośredni” nie może wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania, jeśli podatnik nie jest stroną umowy dotyczącej dostawy towarów czy świadczenia usług, dla których udzielono rabatu. Ostatecznie, organ podatkowy uznał, że w analizowanej sytuacji nie ma obowiązku obniżenia naliczonego podatku VAT w związku z otrzymaniem tych środków.
"Tym samym, Państwa stanowisko, że otrzymanie środków pieniężnych przez Spółkę od Dostawców zagranicznych w ramach Modelu transgranicznego nie będzie wywoływać dla Spółki skutków w podatku VAT, w szczególności Spółka nie będzie zobowiązana do obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego w związku z otrzymanymi „rabatami pośrednimi”, należy uznać za prawidłowe" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA