REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek należny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy „rabaty pośrednie” wpływają na obowiązek obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że otrzymanie środków pieniężnych przez spółkę od dostawców zagranicznych w ramach modelu transgranicznego nie będzie wywoływać dla spółki skutków w podatku VAT, w szczególności spółka nie będzie zobowiązana do obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego w związku z otrzymanymi „rabatami pośrednimi”.

Czy Stowarzyszenie ma prawo odliczyć VAT od zakupów związanych z umową refundacyjną z PFRON?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Stowarzyszeniu w związku z realizacją umowy „w sprawie zwrotu ze środków PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych” nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu podatku VAT wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją umowy.

Czy wpis wierzytelności do rejestru dłużników prowadzonego przez firmy pozwala na skorzystanie z ulgi na złe długi w VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotu niebędącego czynnym podatnikiem VAT, jeżeli wierzytelność została wpisana do rejestru dłużników.

Czy gmina może odliczyć VAT związany z budową toru pumptrack?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie toru typu "pumptrack".

REKLAMA

Czy franczyzobiorcy muszą ponownie rozliczać VAT od sprzedawanych towarów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) kluczowym czynnikiem określającym obowiązki podatkowe, jest rodzaj przeprowadzanej sprzedaży. W przypadku umowy franczyzy, kiedy sprzedaje się towary w imieniu i na rzecz franczyzodawcy, nie powstaje obowiązek podatkowy. Natomiast gdy sprzedaż odnosi się do towarów "regionalnych", które są nabywane i sprzedawane przez właściciela, obowiązek obliczenia i opłacenia podatku VAT jest wymagany. 

Czy można odliczyć VAT z zakupu prezentów reklamowych? Czy prezenty nieodpłatne podlegają opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup Prezentów, które Spółka przekazuje następnie kontrahentom oraz, że w związku z przekazywaniem Prezentów kontrahentom, Spółka będzie miała obowiązek naliczenia podatku należnego z tytułu odpłatnej dostawy towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, z wyłączeniem Prezentów, których jednostkowa cena nabycia (o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT) nie przekracza 20 zł.

Czy gmina może obniżyć VAT w związku z modernizacją budynku?

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie na modernizację części budynku, mającą służyć celom rekreacyjnym. Czy może ona obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony podatek w związku z tym projektem? Odpowiedź przekazana przez KIS/MF wyklucza taką możliwość. Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego może wpływać na koszty modernizacji i ma istotne znaczenie dla organów administracji skarbowej.

Przebudowa drogi - czy można odzyskać VAT?

Gmina, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, zwróciła się do Krajowej Izby Skarbowej w celu ustalenia, czy przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z realizacją konkretnego zadania. Zadanie to obejmuje przebudowę drogi na określonym odcinku i ma być dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Interpretacja KIS wyklucza jednak taką możliwość, co może mieć istotne konsekwencje dla gminy oraz innych podmiotów o podobnych wątpliwościach.

REKLAMA

REKLAMA