Czy Stowarzyszenie ma prawo odliczyć VAT od zakupów związanych z umową refundacyjną z PFRON?
REKLAMA
REKLAMA
- Koszty związane z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych
- Stowarzyszenie nie ma możliwości odzyskania podatku VAT
- Podsumowanie
Koszty związane z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych
Pewne Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest nastawione na zysk. Stowarzyszenie prowadzi nieodpłatną i odpłatną działalność pożytku publicznego. Celem Stowarzyszenia jest wspieranie działań na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, w tym dzieci zagrożonych niepełnosprawnością, dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz ich rodzin.
REKLAMA
REKLAMA
Stowarzyszenie realizuje projekt w ramach umowy "w sprawie zwrotu ze środków PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych". Umowa jest związana z działalnością Stowarzyszenia, w szczególności w związki z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych.
Zadane przez Stowarzyszenie pytanie brzmiało: Czy Stowarzyszeniu w związku z realizacją umowy „w sprawie zwrotu ze środków PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych” będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrot podatku VAT wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją umowy?
Stowarzyszenie nie ma możliwości odzyskania podatku VAT
Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez Dyrektora KIS, zakupione towary i usługi będą stanowić podstawę do zwrotu z PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych, lecz będą służyły jedynie czynnościom przedmiotowo zwolnionym od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18, 24, 26 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym Stowarzyszenie nie ma możliwości odzyskania podatku VAT przy realizacji umowy "w sprawie refundacji ze środków PFRON kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej".
Tym samym, Stowarzyszenie nie będzie miało prawa do otrzymania różnicy podatku na mocy art. 87 ust. 1 ustawy o VAT. Nie zostały spełnione przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, a mianowicie wykorzystanie usług i towarów do czynności opodatkowanych.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że Stowarzyszenie nie będzie miało prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w ramach umowy "w sprawie zwrotu ze środków PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych". Zakupione towary i usługi służą jedynie czynnościom zwolnionym od podatku VAT, dlatego Stowarzyszenie nie może odzyskać podatku VAT w związku z tymi zakupami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.