REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z zakupu prezentów reklamowych? Czy prezenty nieodpłatne podlegają opodatkowaniu?

prezent pudełko
prezent pudełko
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup Prezentów, które Spółka przekazuje następnie kontrahentom oraz, że w związku z przekazywaniem Prezentów kontrahentom, Spółka będzie miała obowiązek naliczenia podatku należnego z tytułu odpłatnej dostawy towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, z wyłączeniem Prezentów, których jednostkowa cena nabycia (o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT) nie przekracza 20 zł.

Nieodpłatne prezenty dla kontrahentów  

Wnioskodawcą jest polski dystrybutor, operator i producent, który przekazuje nieodpłatnie prezenty swoim kontrahentom w celu promocji i budowania marki. Prezenty posiadają logo Spółki i są różnego rodzaju gadżetami oraz artykułami spożywczymi. Spółka nabywa prezenty od różnych dostawców lub w ramach zakupu towarów i/lub usług od jednego podmiotu oferującego zestawy upominkowe. Przekazywane prezenty są finansowane ze środków obrotowych Spółki, a kontrahenci nie są zobowiązani do wykonywania żadnych określonych czynności w zamian za otrzymanie prezentów.

REKLAMA

W związku z tym, Wnioskodawca skierował dwa pytania do Dyrektora KIS:

1.Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup Prezentów, które Spółka przekazuje następnie kontrahentom? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

2.Czy w związku z przekazywaniem Prezentów kontrahentom Spółka będzie miała obowiązek naliczenia podatku należnego z tytułu odpłatnej dostawy towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Dyrektor KIS odpowiedział

REKLAMA

Organ przychylił się do stanowiska Wnioskodawcy. Wskazał on, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup Prezentów, które Spółka przekazuje następnie kontrahentom, zaś w związku z przekazywaniem Prezentów kontrahentom Spółka będzie miała obowiązek naliczenia podatku należnego z tytułu odpłatnej dostawy towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, z wyłączeniem Prezentów, których jednostkowa cena nabycia (o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT) nie przekracza 20 zł. 

Z uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy wynika, że: "Powyższe cele współpracy w założeniu Spółki mają wpływać pośrednio na wzrost jej przychodów (sprzedaży opodatkowanej VAT). Przychód Spółki zależny jest bowiem m.in. od poziomu sprzedaży realizowanej przez (...) i (...) oraz zakupów dokonywanych przez nich od Spółki, jak również od rezultatów współpracy z innymi kontrahentami. Mając na uwadze powyższe, należy zatem przyjąć, że przekazanie Prezentów związane jest pośrednio, z czynnościami opodatkowanymi, w sposób wystarczający do uznania, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT w związku z wydatkami poniesionymi na Prezenty. (…)Spółka wskazała, że nie prowadzi ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości osób otrzymujących Prezenty, o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Spółka stoi również na stanowisku przedstawionym w odniesieniu do pytania nr 1, że w związku z wydatkami poniesionymi na nabycie Prezentów Spółka będzie miała prawo do odliczenia VAT. W celu zatem ustalenia, czy przekazanie opisanych w stanie faktycznym upominków przez Spółkę jej kontrahentom, podlega opodatkowaniu VAT konieczne jest zatem zbadanie czy upominki te spełniać będą definicję prezentów małej wartości określoną w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT. Przy czym dla analizy wskazanej w pkt 2 powyżej jednostkowej ceny nabycia bez znaczenia pozostaje fakt, że Spółka przekazuje kontrahentom prezenty w jednym zbiorczym opakowaniu. Prezenty przekazywane przez Spółkę mogą być oceniane odrębnie dla potrzeb ustalenia konsekwencji ich przekazania na gruncie VAT. (…) Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, w związku z przekazywaniem Prezentów kontrahentom Spółka będzie miała obowiązek naliczenia podatku należnego z tytułu odpłatnej dostawy towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, z wyłączeniem Prezentów, których jednostkowa cena nabycia (o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT) nie przekracza 20 zł.

Podsumowanie 

Wnioskodawca otrzymał informację, że w przypadku gdy istnieje bezpośredni i wystarczający związek przyczynowy pomiędzy zakupem prezentów a generowaniem obrotu opodatkowanego, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Organ potwierdził też, że prezentowane przez Wnioskodawcę prezenty nie podlegają opodatkowaniu, jeśli ich wartość nie przekracza 20 zł. To oznacza, że Wnioskodawca nie będzie musiał naliczać podatku należnego z tytułu odpłatnej dostawy towarów za przekazywane prezenty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.88.2023.2.MM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA