Czy sprzedaż czystej gliceryny i glikolu propylenowego podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż gliceryny i glikolu przez sprzedawcę e-papierosów a akcyza
Wnioskodawca prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, która obejmowała sprzedaż detaliczną e-papierosów, części do e-papierosów, płynów do e-papierosów i produktów im podobnych. W celu rozwoju swojej działalności, przedsiębiorca planował sprzedaż czystej gliceryny i czystego glikolu propylenowego, które mają szerokie zastosowanie w różnych branżach.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy sprzedaż tych substancji generuje obowiązek podatkowy w zakresie podatku akcyzowego.
Stanowisko KIS
W odpowiedzi na pytanie podatnika KIS wyjaśniła, że sprzedaż czystego glikolu propylenowego i czystej gliceryny nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
REKLAMA
Zgodnie z ustawią o podatku akcyzowym za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się „roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę, przy czym roztwór uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż”.
Ustawodawca jednoznacznie wskazał, że aby płyn był uznawany za płyn do e-papierosów, musi być roztworem, czyli mieszaniną co najmniej dwóch substancji. Zatem pojedyncze substancje, które nie są zmieszane z innymi substancjami, nie kwalifikują się jako płyn do e-papierosów i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.