Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze sprzedaży kosmetyków?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż kosmetyków a ryczałt
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą skoncentrowaną na internetowej sprzedaży kosmetyków, w tym kremów, mydeł w płynie, serum do twarzy, toników i pomadek. Jej rolą jest nie tylko sprzedaż, ale także opracowywanie receptur tych produktów, co często odbywa się we współpracy z firmą produkującą kosmetyki. Na bazie tych receptur zleca ona produkcję wspomnianych kosmetyków, ponadto uczestniczy w procesie ich pakowania. Zajmuje się zakupem opakowań, które dostarcza producentowi, a także projektuje kartoniki, wykonane przez zewnętrzną firmę. Wszystkie kosmetyki oznakowane i sprzedawane są pod jej marką.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jej działalność może zostać zakwalifikowana jako działalność usługowa w zakresie handlu i tym samym opodatkowana 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podatniczka była zdania, że jej działalność jest działalnością usługową w zakresie handlu. Argumentowała, że sprzedaje gotowe wyroby bez ich przetwarzania i w związku z tym przychód uzyskany ze sprzedaży może być opodatkowany 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 5,5%
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że przychody ze sprzedaży kosmetyków kwalifikują się do opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podkreślił, że działalność usługowa w zakresie handlu obejmuje sprzedaż towarów w stanie nieprzetworzonym. Ponadto, zauważył, że z opisu stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni nie tylko sprzedaje towar, ale również zaangażowana jest w proces tworzenia i produkcji kosmetyków.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że działalność podatniczki stanowi działalność wytwórczą, zdefiniowaną w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wskazała, że w wyniku podjętych/zainicjowanych przez kobietę działań wytwarzane są nowe wyroby. Ponadto, zaznaczyła, że bez znaczenia w przedmiotowej sprawie pozostaje okoliczność odbioru gotowych do sprzedaży kosmetyków od firmy je produkującej na podstawie złożonego przez wnioskodawczynię zamówienia.
„Tym samym, mając na uwadze opis okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przychody uzyskiwane z tytułu sprzedaży kosmetyków kwalifikują się do opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, bowiem Pani działalność stanowi działalność wytwórczą, zdefiniowaną w art. 4 ust. 1 pkt 4 tej ustawy” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.