REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż online kursów językowych przez spółkę może być zwolniona z VAT?

online, kurs językowy online
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi kursów językowych oferowane przez spółkę spełniają kryteria kształcenia i wychowania, umożliwiają rozwijanie umiejętności językowych oraz mają charakter edukacyjny, co uprawnia do zwolnienia z podatku VAT.

Sprzedaż online kursów językowych a VAT 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi różne kanały sprzedaży, w tym za pomocą kursów językowych. Spółka nabywa kursy językowe od kontrahenta, który jest niepowiązanym podmiotem specjalizującym się w zdalnym nauczaniu języków obcych. Kontrahent prowadzi szkołę językową online i jest administratorem serwisu internetowego do wsparcia działalności dydaktycznej. Umowa o współpracy pomiędzy wnioskodawcą a kontrahentem określa, że spółka jest zobowiązana do zakupu kursów językowych od kontrahenta i ich dalszej sprzedaży klientom. Kursy językowe są świadczone online poprzez platformę dostępną na stronie internetowej kontrahenta oraz jako aplikacje na urządzenia mobilne. Usługi są dostępne wyłącznie dla klientów indywidualnych, natomiast nie obejmują firm.

REKLAMA

W razie problemów z jakością kursów lub obsługą klientów, kontrahent ponosi odpowiedzialność i pokrywa ewentualne roszczenia. Wnioskodawca odpowiada za zakup kursów i rozliczanie wynagrodzenia dla kontrahenta. Cena zakupu i odsprzedaży kursów jest ustalona w umowie między nimi. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy sprzedaż kursów językowych podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT. Spółka jest zdania, że istnieje możliwość zwolnienia świadczonych przez wnioskodawcę usług z zapłaty podatku. 

KIS: zwolnienie z VAT dla kursów językowych online

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko prze spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że usługi, które wnioskodawca oferuje swoim klientom w zakresie kursów językowych zarówno grupowych, jak i indywidualnych kursów językowych online z zakresu wybranych języków obcych, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy. KIS stwierdziła, że kursy językowe to usługi nauczania języka obcego. Ponadto, kursy nie polegają na korzystaniu z gotowych nagrań, ale są prowadzone przez lektorów języka obcego, którzy angażują się w interakcję z kursantami. Organ zaznaczył, że istotne jest również dostosowanie kursów do programu i poziomu danej grupy. KIS podkreśliła, że kursy językowe mają charakter edukacyjny i służą kształceniu uczestników w zakresie nabywania umiejętności językowych. Uczestnicy kursów zdobywają nową wiedzę i umiejętności, co jest jednym z głównych celów edukacyjnych.

Ponadto, KIS przyznała, że kształcenie językowe może również przyczynić się do rozwoju osobistego uczestników, umożliwiając im lepszą komunikację w międzynarodowym otoczeniu i poprawę perspektyw zawodowych. Organ podatkowy zaznaczył, że wszystkie te elementy wskazały, że usługi wnioskodawcy w zakresie kursów językowych można uznać za usługi kształcenia i wychowania. Organ podatkowy uznał, że spełnione zostały warunki do skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.469.2023.1.MC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA